Yem maddelerinin üretiminden tüketimine kadar geçen dönemde hijyen yönünden incelenmesi
Investigation of feed stuffs for hygenic aspects during the period from production to consuption
  1. Tez No: 70414
  2. Yazar: HAŞİM SALİHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
7- ÖZET Bu araştırmada, Marmara Bölgesindeki illerde beş ayrı yerden 1995 yılı ürünü olarak hasat dönemi, depolama, üretim sonrası ve tüketim öncesi koşullarında olmak üzere; 15 kaba yem, 47 enerji yemi, 28 protein konsantresi ile 46 adet konsantre-fabrika yemi olmak üzere toplam 136 adet yem ve yem hammaddeleri örneği 4 grup altında toplandı. Araştırmaya alınan yem örnekleri duyusal, stereomikroskopik, kimyasal analiz, lipopolisakkarit(LPS) ve mikrobiyolojik bakımdan incelendi. Çalışmada 136 adet yem örneğinin kimyasal analizleri yapılarak, besin maddeleri bileşimleri (kuru madde) incelendi. Bu incelemede, 15 adet kaba yem maddelerinin bileşimi ortalama olarak; %79.84'ü kuru madde, %4.53'ü ham protein, %38.45'i ham sellüloz, %6.47'si ham kül, %2.48'i ham yağ ve %33.20'si N'siz öz madde olarak hesaplanarak saptandı. Toplam 47 adet enerji yeminden 26 adedinin bileşimi ortalama olarak; %82.29'u kuru madde, %11.18'i ham protein, %7.92'si ham sellüloz, %2.812i ham kül, %2.48'i ham yağ, %64.14'ü N'siz öz madde olarak bulundu. 28 adet protein konsantrelerinin besin maddeleri bileşimi ortalama olarak; %89.72'si kuru madde, %33.97'si ham protein, %12.72'si ham kül, %7.04'ü ham yağ, %26.56'sı N'siz öz madde olarak saptandı. Araştırmada incelenen 46 adet konsantre-fabrika yemlerinin besin maddeleri bileşimi ortalama olarak; %87.94'ü kuru madde, %17.40'ı ham protein, %9.70'i ham sellüloz, %8.08'i ham kül, %12.83'ü ham yağ, %39.92'u N'siz öz madde olarak bulundu. İncelenen 136 adet yem ve yem hammaddelerinin bileşimi değerleri, N.R.C. değerleri ile karşılaştırıldı ve sonuçların normal ve normale yakın değerlerde olduğu görüldü. Sadece enerji yemlerinden 2 şeker pancarının(yaş) normal değerlerin altında olduğu saptandı. 71L.A.L.(Limulus Amoebocyte Lysate) testi ile yem ve yem hammaddelerinde gram negatif bakterilerin tipopölisâkkarit(LPS) varlığı araştırıldı. İnceleme sonucu 33 adet yem örneğinin LPS içeriği normal değerler altında yedirilebilir, 59 adedinin normal değerler arasında olduğu, 42 adedinin ise normal değerlerin üzerinde ve yedirilemez olduğu bulundu. Çalışmada mikrobiyolojik analizleri yapılan yem örneklerinin total bakteri ve total mantar sayımları 1734 sayılı yem kanununa ek tebliğe göre değerlendirildi. Buna göre toplam!36 adet yem örneğinin 114 adedinin(%83.82) yedirilebilir, 22(%16.17) adedinin ise yedirilemez nitelikte olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
8- SUMMARY In this study, a total of 136 feed and feedstuff samples consisting of 15 roughage, 47 energizing feed, 28 protein concentrate and 46 concentrated factory feed obtained in the conditions of harvesting, storing, after production and before consuption from five different places in the year 1995 was divided to four different groups and investigaated by sensory, steromicroscopic, chemical analysis, lipopolisaccharide(LPS) and microbiological methods. By performing chemical analysis on 136 feed samples, feed stuff composition(in dry matter) were examined. The average composition of 15 rough feed stuffs were found as dry matter, raw protein, raw cellulose, raw ash, raw fat and essential material without N at the percentages of 79.84, 4.53, 38.45, 6.47, 2.48 and 33.20, respectively. The average composition of 26 of the total 47 energizing feed were found as dry matter, raw protein, raw cellulose, raw ash, raw fat and essential material without N at the percentages of 82.29, 11.18, 7.92, 2.81, 2.48 and 64.14, respectively. The average composition of 28 protein concentrates were found as dry matter, raw protein, raw cellulose, raw ash, raw fat and essential material without N at the percentages of 89.72, 33.97, 9.8, 12.72, 7.04 and 26.56, respectively. The average composition of 46 concentrated factory feed stuffs used in the study were dry matter, raw protein, raw cellulose, raw ash, raw fat and essential material without N at the percentages of 87.94, 17.40, 9.7, 8.08, 12.83 and 39.9, respectively. The composition of 136 feed and feed stuffs (as dry matter) were compared with the N.R.C. values and it was determined that the results were at the normal or near normal values except only 2 sugar beet(wet) from energizing feeds which were under the normal values. The presence of lipopolisaccharide(LPS) of gram negative bacteria were examined with L.A.L. (Limulus Amoebocyte Lysate) test in feed and feed stuffs. At the end of the study, the LPS content of the 33 feed sample were found as consumable under the normal values, 59 73were between the normal values and 42 were not consumable at all with the overnormal values. The total bacteria and fungi counts of the feed stuffs following microbiological analysis were evaluated according to the feed legislations of No. 1734. Based on these evaluations, it was determined that 114(83.82%) of total 136 feed stuff were consumable while 22(16.17%) were not consumable. 74