Vitreous Humour'da glikoz, sodyum, potasyum ve klor tetkikleri ile ölüm zamanı tayini
Determination of the time since death by analysis of glucose, sodium, potassium and chloride in vitreous humour
- Tez No: 70413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ÖZER KENDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gerçek ölüm zamanlan bilinen 60 otopsi vakasından alman vitreous humour (VH) örneklerinde, glikoz, sodyum, potasyum ve klorun biyokimyasal analizleri ile ölüm zamanı tayini çalışması yapılmıştır. VH glikoz, sodyum ve klor konsantrasyonları ile postmortem interval (PMI) arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu nedenle, bu maddelerle ölüm zamanı tayini yapmak büyük yanılgılara yol açabilir. VH potasyum konsantrasyonu ile PMI arasında ise lineer bir ilişki bulunmuştur. Madea tarafından geliştirilen formüle göre hesaplanan tahmini PMI Sturner'in geliştirdiği formüle göre hesaplanan tahmini PMI'e oranla, gerçek PMFe daha yakın sonuçlar vermiştir. Ölüm zamanı tayininde kullanılan çeşitli yöntemlerin yanısıra, ülkemiz Adli Tıp Pratiğine henüz girememiş olan VH K+ analizi ile gerçeğe en yakın PMI tayininin mümkün olabileceği kanısına varılmıştır. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the studies of determining the time of death have been done by the biochemical analysis of glucose, sodium, potassium and chloride from the samples of vitreous humour (VH) taken from the 60 autopsy cases whose real time of death are known. A meaningful relation between the concentrations of VH glucose, sodium, chloride and the postmortem interval (PMI) could not be discovered. Therefore, it may cause terrible mistakes to determine the time of death with the help of these substances. A linear relation between VH potassium concentration and PMI has been found. The approximate PMI calculated according to the formula of Madea has given closer results to the real PMI than that of Sturner. In addition to the different methods used in determining the time of death, it has been concluded that the determining the closest PMI to the reality will be possible by the VH potassium analysis which has not been used yet in Forensic Medicine of our country. 60