Çoğul antibiyotik dirençli mycobacterium tuberculosis suşlarının epidemiyolojik olarak araştırılması
The Epidemiyological research of multi drung m. tuberculosis in İstanbul
  1. Tez No: 70415
  2. Yazar: VİLDAN AVKAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamızda toplam 50 M. tuberculosis susunun INH,RF,PZR,EMB ve STM'e duyarlılığı proporsiyon yöntemiyle çalışıldı. Bunların içinden seçilen İstanbul'un Anadolu yakasındaki Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesinde aynı serviste yatarak tedavi edilen, yedi hastadan üretilen INH+RF dirençli suşlar ile Avrupa yakasındaki Naile Sağlam Taksim Verem Savaş Dispanserine gönderilen materyallerden üremiş, INH+RF dirençli beş M. tuberculosis susunun genomik yapısı AP-PCR ile incelendi. Hastalar 19-52 yaş arasındadır. Yaş ortalaması 36.3'tür. Hastaların 10 (%83.3) tanesi erkek, 2 (%16.7) tanesi kadındır. Tüberküloz tanısı konarak tedaviye başlandığı süre 1997 yılı esas alınarak hesaplandığında 1-12 yıl arasındadır. Bu olguların ortalama tedaviye başlangıç süresi 5.6 yıldır. Hastaların hiçbirisinde HTV pozitifliği saptanmamıştır. INH+RF dirençli 12 susun 8 (% 66.6) tanesinde STM direnci, 7 (% 58.3) tanesinde EMB direnci ve 6 (% 50) tanesinde PZR. direnci saptandı. 2 (16.6) suş çalışılan bütün ilaçlara dirençli bulundu. Tüm suşlann DNA'lan kloroform yöntemiyle izole edildi. AP-PCR uygulandıktan sonra çekilen jel fotoğraflarındaki bant paternlerinin aynı olması kriter alındı. Suşların jel elektroforezinde, genetik patern yönünden birbirine benzer bantlar bulunmasına rağmen her bir susu diğerinden ayıran farklı bantlar da saptandı. Bu bulgulara dayanarak suşların tek bir kökene ait olmadığı sonucuna ulaşıldı. Ancak ülkemizde henüz yeterli epidemiyolojik çalışmaların yapılmamış olması ve hasta sayımızın azlığı konuyla ilgili çalışmaların devam etmesi gerekliliğini vurguladı. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sensitivity of 50 M. tuberculosis strains to INH, RF, PZR, EMB and STM was detected by the proportion method. INH+RF resistant 12 strains were analysed by AP-PCR method for genomic relatedness 7 strains were isolated from patients treated in same clinic at Süreyyapaşa Lung Disease Hospital on the Anatolian side and 5 strains were from Naile Sağlam Taksim Tuberculosis Dispensery on the European side of Istanbul. The study group consisted of 10 male (%83.3) and 2 female (%16.7) patients. The age range of the patients were 19-52 years. (Mean age 36.3). They have been treated for 1-12 years. Mean medical treatment period was 5.6 years. None of them was HTV positive. Eight of INH and RF resistant 12 strains were also resistant to STM (%66.6), seven of them were resistant to EMB (%58.3) and six of them were resistant to PZR (%50) as well. Two strain were found to be resistant to all the antibiotics tested DNAs of all INH+RF resistant strains were extracted by chloroform method. After AP-PCR, the amplified fragments were run on the gel and photographed. In conclusion, these results indicate that all the strains didn't come from the same ancestor. Due to few number of strains inculuded in this study and insufficient epidemiologic data available in Turkey, I believe that further studies on this subject are essential. 67