Ecological footprint of grassland-based ruminant production systems in the Republic of Benin and Turkey's Mediterranean region
Benin Cumhuriyeti ve Türkiye'nin Akdeniz bölgesinde meraya dayalı hayvansal üretim sistemlerinde ekolojik ayak izi
- Tez No: 704150
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KOLUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Greenhouse gases (GHG) emissions associated with ruminant (sheep, goats, and cattle) production in the Benin Republic (RB) and the East Mediterranean region of Turkey (EMR) were quantified. The emissions of two GHG, i.e. methane (CH4) and nitrous oxide (N2O) were calculated using the Tier 2 method developed by the Intergovernmental Panel for Climate Change (IPCC). The amount of CH4 was determined using annual animal population and county-specific emission factors (EF) developed. As for N2O emission, it was estimated using the EF default provided by the IPCC. Over two decades, the GHG emissions in RB increased by 72.79% from 2770.81 Gg CO2 eq in 1999 to 4787.90 Gg CO2 eq in 2019. Regarding emissions in the EMR, they were 2540 and 4689 Gg CO2 eq in 2004 and 2020 respectively, with a yearly growth rate of 4.98%. In terms of animal species, cattle were responsible for the most emissions, representing about 92.11% (4410.19 Gg CO2 eq) and 66.20% (3104 Gg CO2eq) of the sector's emissions in RB and the study area in Turkey. Enteric fermentation was the main source of emissions, representing an average of 78.04% (2944.10 Gg CO2eq) and 60.86% (2151.19 Gg CO2eq) of total emissions in RB and the study area in Turkey respectively. Manure storage and processing represent 21.96 and 39.14 % of emissions respectively in the RB and the EMR of Turkey.
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada Benin Cumhuriyeti ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilen çiftlik hayvanlarının (koyun, keçi ve sığır) üretimi ile ilişkili sera gazları (GHG) emisyonları saptanmıştır. İki sera gazının emisyonu, yani metan (CH4) ve diazot monoksit (N2O), Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından geliştirilen Tier 2 yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. CH4, yıllık hayvan popülasyonu ve hesaplanan emisyon faktörleri (EF) kullanılarak hesaplanmıştır. N2O emisyonuna gelince, IPCC tarafından sağlanan EF varsayılanı kullanılarak tahmin edilmiştir. Son yirmi yıl içinde, Benin Cumhuriyeti'ndeki GHG emisyonları, 1999'da 2770,81 Gg CO2 eşdeğerinden 2019'da 4787,90 Gg CO2 eşdeğerine %72,79 artmıştır. Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesindeki emisyonla ilgili olarak, 2004'te 2540 ve 4689 Gg CO2 eşdeğeri olduğu ve 2020 yılına kadar, yıllık %4,98 büyüme oranı ile arttığı görülmüştür. Hayvan türleri açısından, Benin Cumhuriyeti'nde ve Türkiye'de çalışma alanında sektör emisyonlarının yaklaşık %92,11'ini (4410,19 Gg CO2 eşdeğeri) ve %66,20'sini (3104 Gg CO2 eşdeğeri) temsil eden emisyondan sığırların sorumlu olduğu belirlenmiştir. Enterik fermantasyon emisyonun ana kaynağıdır ve Benin Cumhuriyeti ve Türkiyedeki toplam emisyonların ortalama %78,04'ünü (2944,10 Gg CO2 eşdeğeri) ve %60,86'sını (2151,19 Gg CO2 eşdeğeri) oluşturmaktadır.Gübre depolama ve işleme, Benin Cumhuriyeti ve Türkiye'nin Doğu-Akdeniz bölgesinde'de emisyonun sırasıyla %21.96'sını ve %39.14'ünü temsil etmektedir.