Evli çiftler arasında kronik hastalıklara ve yaşam tarzı faktörlerine ilişkin eş uyumu
Spousal concordance between married couples regarding to chronic diseases and lifestyle factors
  1. Tez No: 704182
  2. Yazar: AYŞEN GÖKBEL ASLANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA ALPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Evli çiftler birbirlerinin sağlıklarını ve sağlıkla ilgili yaşam tarzlarını etkilemektedir. Bu alanda yapılan birçok araştırmada evlilik, olumlu sağlık davranışları ve olumlu fiziksel sağlıkla ilişkili bulunmuştur. Eşlerin genellikle benzer risk faktörlerine sahip olduğu ve evlilik süresi arttıkça benzerliklerinin artma eğiliminde olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı evli çiftler arasında kronik hastalıklara ve bu hastalıklara neden olduğu bilinen değiştirilebilen davranışsal risk faktörlerinden sigara içme, egzersiz ve beslenme alışkanlıkları gibi ortak yaşam tarzı faktörlerine ilişkin eşler arasındaki uyumun saptanmasıdır. Araştırma Bursa ilinde yer alan 36 Nolu Ertuğrul Eğitim Aile Sağlığı Merkezi (ASM), Osmangazi Yunuseli ASM ve Gemlik 8 Nolu Şehit Ömer Halisdemir ASM'lerinde yürütülmüştür. Kasım 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında herhangi bir şikayetle başvuran ve eşlerden en az birinde bir kronik hastalık olan 40 yaş ve üzeri 171 evli çift çalışmaya dahil edilmiştir. Katlımcılara ilk kısmı demografik verilerin yer aldığı genel bilgiler bölümü, ikinci kısımda biyolojik risk faktörleri ile ilgili sorular, üçüncü kısımda tütün ve alkol kullanımıyla ilgili sorular ve son kısımda Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ-II)'nin 'Beslenme, Fiziksel aktivite ve Sağlık sorumluluğu' alt boyutları olmak üzere 4 bölümden oluşan bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Married couples affect each other's health and health-related lifestyles. Many studies have found that marriage is associated with positive health behaviors and physical health. It has been shown that couples generally have similar risk factors and their similarity tends to increase as the duration of marriage increases. The aim of this study is to determine the concordance between spouses regarding common lifestyle factors such as smoking, exercise and dietary habits, which are known to cause chronic diseases and changeable behavioral risk factors known to cause these diseases. The research was conducted in Bursa Ertuğrul Family Health Center (FHC) No: 36, Osmangazi Yunuseli FHC and Gemlik Şehit Ömer Halisdemir FHC No:8 between November 2020 and January 2021. 171 married couples whose at least one of the spouses having chronic disease at the age of 40 and above were enrolled. A questionnaire form consists of 4 sections: the general information section with demographic data, the section with questions about biological risk factors, tobacco and alcohol usage, and the 3 sub-dimensions of the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS-II) which are 'Nutrition, Physical Activity and Health responsibility' were used to obtain specific data.