Yoğun bakım ünitesinde takip edilen travma hastalarında mortalite ve morbiditeye etki eden faktörler
Factors affecting mortality and morbidity in trauma patients followed in the intensive care unit
  1. Tez No: 704183
  2. Yazar: CANSU KILINÇ BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMİGAR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Travma, mortalite ve morbiditeye etki eden sosyokültürel ve ekonomik sonuçları olan önemli bir toplumsal sağlık sorunudur. Travma nedeniyle hayatını kaybedenler 15-45 yaş arası genç nüfustur. Bu çalışmanın amacı, yoğun bakımda (YB) takip edilen travma hastalarında mortalite ve morbiditeye etki eden faktörlerin tespit edilmesi ve hastane ve sağlık sisteminin kaynaklarının paylaşımında yol gösterici olabilecek bir veri kaynağının hazırlanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 14.10.2019 ile 14.10.2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği üçüncü basamak Yoğun Bakım Üniteleri'nde travma nedeniyle takip edilen hastaların, demografik verileri, özgeçmişi, laboratuar bulguları, vazopressör ihtiyacı, böbrek yetmezliği gelişmesi ve diyaliz ihtiyacının olması, kan replasman gerekliliği, mekanik ventilasyon (MV) ihtiyacı, yoğun bakımdaki tedavi izlemi, APACHE II, SOFA ve GKS yoğun bakım skorlama sistemleri, TRISS, ISS ve RTS travma skorlamaları sonuçları kaydedildi. Çalışmanın istatistiksel analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, ABD) istatistik programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Trauma is an important social health problem with sociocultural and economic consequences that affect mortality and morbidity. Those who lost their lives due to trauma are the young population between the ages of 15-45. The aim of this study is to determine the factors affecting mortality and morbidity in trauma patients followed in the intensive care unit (ICU) and to prepare a data source that can guide the sharing of resources of the hospital and health system. Material and Methods: In this study, demographic data, history, laboratory findings, inotropic drug needs, renal failure of patients who were followed up due to trauma in the tertiary care unit of Health Sciences University Professor Cemil Taşçıoğlu City Hospital Anesthesiology and Reanimation Clinic between 14.10.2019 and 14.10.2021. The development and need for dialysis, the need for blood replacement, the need for mechanical ventilation (MV), treatment in the intensive care unit, APACHE II, SOFA and GKS intensive care scoring systems, TRISS, ISS and RTS trauma scoring results were recorded. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) Version 22.0 (SPSS inc., Chicago, IL, USA) statistical program was used in the statistical analysis of the study.