Gastrektomili hastaların kemik mineral yoğunluğu, içeriği ve bunlarla ilişkili bazı biyokimyasal parametrelerin ve beslenme durumlarının saptanması
Determination of bone mineral density, content and releated biochemical parameters and nutritional status in patients with gastrectomy
  1. Tez No: 70420
  2. Yazar: BİRGÜL DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZKURT, PROF. DR. AYŞE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışma distal subtotal gastrektomi yapılan bireylerde kemik mineral yoğunluğu (BMD), kemik mineral içeriği (BMC) ve kemik metabolizmasını yansıtan biyokimyasal parametreleri belirlemek, bunların kanser, osteoporoz ve beslenme ile ilişkisini ortaya koyabilmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Genel Cerrahi ünitesinde gastrektomi yapılmış yaşlan 30-60 yıl arasında olan 10 erkek (deney grubu) ve aynı kurumda çalışan aynı yaşlardaki 10 sağlıklı gönüllü erkek (kontrol grubu) alınmıştır. Deney grubunun seçiminde gastrektomi süresinin en az 1 yıl olması koşulu aranmıştır. Bireylerin LrU vertebralarının BMC, BMD'leriyle serum kalsiyum, iyonize kalsiyum, magnezyum, fosfor, alkalen fosfataz, idrar kalsiyumu, parathormon ve kalsitonin düzeyleri ile boy uzunluğu, vücut ağırlığı, Beden kitle indeksi (BKI), Triseps deri kıvrım kalınlığı (TDKK), bel/kalça oranı belirlenmiştir. Bireysel kayıt yöntemi ile 3 günlük besin tüketim ve fiziksel aktivite düzeyi saptanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was undertaken to determine the biochemical parameters that reflect bone mineral density (BMD), bone mineral content (BMC), bone metabolism and the relation between these biochemical parameters with cancer, osteoporosis and nutrition on patients who had been have a distal subtotal gastrectomi surgery. The sample of the study consisted of 10 male patients (case group) with distal subtotal gastrectomi aged between 30-60 years and 10 same age healthy volunteer male subjects (control group). The patients were chosen with the criterion that they have been operated in GATA general surgery unit at least 1 year ago. The BMC, BMD of Li-U vertebras and serum calcium, ionized calcium, magnesium, phosphorus, alkalen phosphatese, urine calcium, parathormone and calcitonin level were determined in both case and control subjects. Further more, current height, weight, triceps skinfold thickness (TST) and waist and hip circumferences were measured. Daily energy consumption and expenditure were calculated based on the 3 day diet and physical activity records. Mann-Whitney U test were performed to evaluate collected datas.