Kronik böbrek yetmezliği ile hemodiyalize giren hastalarda farklı düzeyde protein alımının beslenme durumu ve bazı biyokimyasal bulgulara etkisi üzerine bir araştırma
The Effects of different levels of protein intakes on nutritional status and biochemical parameters in hemodialysis patients with chronic renal failure
- Tez No: 70419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle haftada üç kez hemodiyalize giren hastalarda, iki farklı düzeyde proteinli diyet alımının beslenme durumuyla, bazı biyokimyasal bulgular üzerindeki etkilerinin incelenmesi amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Başkent Üniversite Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde yaşları 20- 65 yıl arasında olan 30 hasta üzerinde yapılmıştır. Araştırma iki aşamada yürütülmüştür. Birinci aşamada, hastalara 4 ay süreyle 1.2 g/kg/gün protein içeren diyetle birlikte esansiyel aminoasit tabletleri verilmiş, enerji gereksinimi 35-40 kkal/kg olarak hesaplanmıştır. İkinci aşamada, elzem aminoasit tabletleri ve 35-40 kkal/kg/gün enerji alan aynı hastalara 0.8 g/kg/gün protein içeren diyet yine 4 ay süreyle verilmiştir. Çalışmanın her iki aşamasında dönemlerin başlangıcı, ortası ve sonunda hastaların triceps deri kıvrım kalınlığı (TDKK), üstorta kol çevresi (ÜOKÇ), diyaliz giriş-çıkış biyokimyasal bulguları, 3 günlük besin tüketimleri saptanıp karşılaştırılmıştır. Hastaların TDKK ve UOKÇ ölçüm ortalamaları, 0.8 g/kg/gün proteinli diyet alındığında 1.2 gr/kg/gün proteinli diyete göre önemli derecede düşüş göstermiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out on thirty hemodialysis patients, aged 20-65 years attending to hemodialysis three times a week in Başkent University Hospital. The effects of two different levels of protein intake on some biochemical findings, nutritional status of the patients were investigated. The study was planned in two periods. In the first period, patients were fed with a diet of 1.2 g/kg/day protein, 35-40 kcal/kg energy with the essential aminoacid tablets added for 4 months. In the second period the same diet was given to the patients with a protein content of 0.8 g/kg/day for a duration of 4 months. Triceps skinfold thickness, midpoint arm circumference were measured, some biochemical findings before and after dialysis were assessed and food intakes for 3 consecutive days were recorded and corresponded at the beginning, middle and at the end of the both periods.