Alkali materyal ile özofagus yanığı oluşturulmuş sıçan modelinde striktür formasyonu gelişimi üzerine azatioprin ve siklosporin etkilerinin araştırılması (Deneysel çalışma)
  1. Tez No: 70421
  2. Yazar: MEHMET PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN FARUK ŞENYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET: Yenidoğanda hipoksik iskemik beyin hasarının mortalite ve morbiditesi yüksektir. Hayvan modelleri patogenez ve yeni tedavi deneylerini kolaylaştırmaktadır. Yenidoğan hipoksik iskemik beyin hasarında nitrik oksit ve apoptosis önem kazanmaktadır. Bu çalışmada nitrik oksit öncüsü L-Arjininin ve nitrik oksit sentaz inhibitörü Nco-Nitro-L-Arjininin tedavi ve proflaktik olarak yenidoğan hipoksik iskemi sıçan modelinde nöronal apoptosis üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Yedi günlük yenidoğan sıçanlara sağ karotis arterleri bağlanıp %8 oksijen solutularak oluşturulan hipoksik iskemi öncesi ve sonrası intraperitonial olarak L- arjinin ve N^-Nitro-L-Arjinin verildi. Üç gün sonunda beyinde nöronal apoptosis tunnel yöntemi ile gösterildi. Patolojik preparat alan ölçümleri makro görüntü analizi yöntemi ile karşılaştırıldı. Hipoksik iskemi sonrası L-arjinin verilen grupta hipokampus ve striatumda apoptosisin kontrol grubunu göre anlamlı olarak azaldığı kortekste ise değişmediği saptandı. Hipoksik iskemi öncesi L-arjinin verilmesinin üç beyin bölgesinde de nöronal apoptosisi etkilemediği bulundu. Hl öncesi N0*- Nitro-L-Arjinin ile hipokampusda apoptosisin anlamlı olarak azaldığı striatum ve korteksde değişmediği bulundu. Hipoksik iskemi sonrası N^-Nitro-L-Arjinin verilmesinin üç beyin bölgesinde de nöronal apoptosisi etkilemediği bulundu. Sağ ve sol taraf alan ölçümlerinin karşılaştırmasında kontrol grubu ile tedavi grupları arasında fark saptanmadı. Sonuç olarak, yenidoğanda hipoksik iskemik beyin hasarındaki nöronal apoptosisde nitrik oksit önemli bir rol oynamaktadır. NO'nun beyindeki yapımında anatomik, zamanlama ve sentez farkları bilinmektedir. Bu yüzden NO öncüsü ve antagonistlerinin HIBH ve apoptosisin önlenmesi veya tedavisinde ardışık veya kombine olarak kullanımları tercih edilebilir. ı
Özet (Çeviri)
SUMMARY; Hypoxic icshemic brain damage has significant mortality and morbiditiy in newborns. Various neonatal hpoxic ischemia animal models have important contribution to the trial of pathogenesis and new treatment modalities. The role of nitric oxide and apoptosis in neonatal hypoxic ischemic brain injury has been largely known. The aim of this study is to investigate the effects of the pre and post treatment of nitric oxide procursor Larginine and nitric oxide syntase inhibitor Nw-nitro-L-arginine on neuronal apoptosis in the hypoxic ischemia neonatal rat model. Seven day old rats were administered L-arginine and Nw- nitro-L-arginine intraperitoneal^ before and after hypoxic ischemia following right carotid artery ligation and exposing to 8% oxygen. Neuronal apoptosis were shown by tunel method after three days recovery. Cut surface area of brains were compared with image analysis. Hippocampal and striatal apoptosis in L- arginine post-treated group were significantly lower than controls, but no change was found in cortex. Larginine pre-treatment and Nw-nitro-L-arginine post- treatment have found no effect on neuronal apoptosis in the three brain regions. In Nw-nitro-L-arginine pre-terated group, apoptosis was significantly reduced in hippocampus but not in striatum and cortex. Comparisons of right and left sides area measurement in image were not different between treatment groups and control. As a result, NO plays an important role in neuronal apoptosis in neonatal hypoxic ischemic brain injury. Sequential and combined use of nitric oxide procursor and antagonists in prevention of hypoxic ischemic brain damage and apoptosis may be preferred..