Liselerde Türk Dili ve Edebiyatı ve İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri ve bireysel yenilikçilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relation between technological pedagogical content knowledge (TPACK) and individual innovativeness levels of Turkish Language Literature and English teachers at high schools
- Tez No: 704227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı; lisede görev yapan Türk Dili ve Edebiyatı ve İngilizce öğretmenlerinin teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) yeterlik algılarını ve bireysel yenilikçilik algı düzeylerini kendi görüşleriyle ve çeşitli değişkenlerle değerlendirmek ve öğretime teknoloji entegrasyonunun kolaylaşması için önerilerini belirlemektir. Çalışmada karma araştırma yaklaşımının sıralı açıklayıcı deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Batı Karadeniz Bölgesinin bir il merkezindeki liselerde görev yapan 135 Türk Dili ve Edebiyatı ve 95 İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Öğretmenlerden nicel verilerin toplandığı ilk aşamada örnekleme alma yoluna gidilmemiş, evrene ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin toplandığı ikinci aşamada katılımcıların seçimi aykırı durum örnekleme tekniğine göre yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, Teknopedagojik Eğitim Yeterlik Ölçeği, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ölçeklerin uygulanmasının ardından araştırmanın nitel verilerini toplamak amacıyla katılımcılarla görüşme yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik, varyans analizi ve korelasyon hesaplama teknikleri ile görüşme verilerini değerlendirmede içerik analizi kullanılmıştır. Yapılan nicel analizler sonucunda öğretmenlerin TPAB algıları cinsiyete ve alana göre değişmediği ortaya çıkmıştır. Yüksek lisans mezunu öğretmenlerin lisans mezunu öğretmenlere göre; 25-30 yaş aralığında olan öğretmenlerin 41-45 ve 46 ve üzeri yaş aralığında olan öğretmenlere göre; mesleki kıdemi 0-5 yıl olan öğretmenlerin 26 yıl ve üzeri öğretmenlere göre; özel okullarda ve Fen liselerinde görev yapan öğretmenlerin yeterlik algılarının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin Bireysel Yenilikçilik algı düzeylerinin cinsiyete, alana, eğitim durumuna ve çalıştıkları okul türüne göre değişmediği ortaya çıkmıştır. Mesleki kıdemi 0-5 yıl olan öğretmenlerin daha fazla risk aldığı; 31-35 yaş aralığındaki öğretmenlerin değişime daha fazla direnç gösterdiği ortaya çıkmıştır. Yapılan nitel veri analizlerine göre ise İngilizce öğretmenlerinin TPAB yeterlik algılarının Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca bireysel yenilikçilik ile derslerde teknoloji entegrasyonu arasında olumlu yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öğretmen adaylarına lisans eğitimleri sırasında ve öğretmenlere meslek yaşamları boyunca TPAB ve Bireysel Yenilikçilik hakkında eğitimler verilmesi, öğretmenlere ve öğrencilere teknoloji entegrasyonuna elverişli altyapı sağlanması, araştırmacılara konuyla ilgili farklı değişkenler üzerinde çalışarak gözlem yapma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the technological pedagogical content knowledge (TPACK) proficiency perceptions and individual innovativeness levels of Turkish Language and Literature and English teachers working in high schools with their own views and several variables, and to identify their suggestions for integrating technology into education. In this study, explanatory sequential design of mixed method is used. The study group of the research consists of 135 Turkish Language and Literature and 95 English teachers working in high schools in a city center of the Western Black Sea Region of the Ministry of National Education. At the first phase which quantitative data is collected from the teachers, there isn't a selection of the participants since the target population of the study is reached. At the second phase which qualitative data is collected, the selection of the participants is made according to the outlier sampling technique. Personal information form, Technopedagogical Education Competency Scale, Individual Innovation Scale and semi-structured interview form are used as data collection tools. After carrying out the tools, the participants are interviewed to collect the qualitative data. Descriptive statistics, variance analysis and correlation calculation techniques are used in the analysis of quantitative data, and content analysis is used in evaluating the interview data. Participants were interviewed in order to collect the qualitative data of the study. As a result of the quantitative analysis, it is appeared that teachers' TPACK perceptions do not change according to gender and branch. It is concluded that teachers' perceptions who got master's degree are higher than who got bachelor's degree; 25-30 aged teachers' perceptions are higher than 41-46 aged and 46+ aged teachers; teachers' perceptions who has 0-5 year professional seniority is higher than who has 26+ years; teachers who works in private schools and science high schools have higher perceptions. It is concluded that gender, branch, education level and the type of school they work in have no effect on their individual Innovation levels. However, it is concluded that teachers who has 0-5 years professional seniority take more risks and 31-35 aged teachers have more resistance to change. According to the qualitative data analysis, it is revealed that the TPACK proficiency perceptions of the English teachers are higher than the Turkish Language and Literature teachers. In addition, there is a positive correlation between individual innovativeness and technology integration in lessons. In line with the results obtained from the research, suggestions are made to train teacher candidates during undergraduate education and teachers throughout their professional lives about TPACK and Individual Innovativeness, to provide suitable environments to teachers and learners for the use of technology, and to make observations by working on different variables related to the subject.