Reconstruction of pre-modern traditions in Kyrgyzstan: Legal pluralism and women
Kırgızistan'da modernite öncesi geleneklerin yeniden inşası: Hukuki çoğulculuk ve kadın
  1. Tez No: 704248
  2. Yazar: İDİL YAVUZ AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK KUŞÇU BONNENFANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, modern Kırgızistan'da hukuki çoğulculuğun unsurları olan aksakal mahkemeleri ve bu mahkemelerin kararları yönünden kadının konumu bağlamında, Kırgızların kadim geleneklerinin yeniden inşasını incelemektedir. Bu tez, tarihsel bir bakış açısıyla, Sovyet öncesi kimliklerin ve geleneklerin nasıl değiştiğini, yeni koşullara nasıl adapte olduğunu ve günümüze kadar ayakta kalarak nasıl modern devlet kurumlarını ve sosyal pratikleri şekillendirdiğini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, devlet mahkemelerine alternatif bir yargı mercii olarak tasarlanan aksakal mahkemelerinin kurulmasıyla getirilen mevcut çoğulcu hukuk sisteminin, gelenekleri bir birleştirici unsur olarak vurgulayan yerinden yönetim ve ulus inşası çabalarının bir sonucu olduğu savunulmaktadır. Geleneklerin yeniden inşası olgusunun toplum tarafından da benimsendiği ve eski çağlarda nadir görülen bir evlilik şekli olan, ancak yeniden yorumlanan, rızası hilafına kız kaçırmanın, bir gelenek olarak yeniden icat edilerek yayıldığı ileri sürülmektedir. Bu kapsamda, bu çalışma, aksakal mahkemeleri ve kız kaçırma uygulamaları şeklinde karşımıza çıkan, yeniden yapılandırılan gelenekler ile bunların etki ve sonuçlarını ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bu iki yeni gelenek, birbiriyle bağlantılı olarak ele alınarak kadın hakları çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the reinvention of ancient traditions of Kyrgyz people in terms of aksakal courts which are aspects of legal pluralism in Kyrgyzstan and women's position with respect to aksakal courts' judgments. From a historical perspective, this thesis aims to analyze how the pre-Soviet identities and traditions mutated, adapted and survived until today, forming modern state institutions and social practices. In this study, it is argued that the current pluralist legal system brought with the establishment of aksakal courts, which were designed to serve as an alternative judicial authority to state courts, is an outcome of the decentralization of state authority and nation building efforts that emphasized the traditions as a unifying tool. It is asserted that the reviving and evolving of traditions were also embraced by the society and a rare form of marriage practiced in the past was reinvented in the form of nonconsensual bride kidnapping. Within this context, this study attempts to find out the effects and outcomes of the reconstructed traditions of aksakal courts and bride kidnapping practices. These two aspects of reconstructed traditions are discussed in conjunction with each other and analyzed within the scope of women's rights.