Anti-TNF tedavi alan hastalarda gelişen enfeksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of infections developing in patients receiving anti-TNF therapy
  1. Tez No: 704255
  2. Yazar: DENİZ GÜR ALTUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: TNF-α'nın enfeksiyon etkenleri ile mücadeleyi sağlayan işlevleri anti-TNF tedaviler ile baskılanır ve birçok enfeksiyona yatkınlık oluşur. Çalışmamızda çeşitli inflamatuvar hastalıkları nedeniyle anti-TNF tedavi başlanan olguların demografik özellikleri, bu olgularda enfeksiyon gelişme sıklığı, dağılımı ve bu enfeksiyonlar için ilave risk faktörlerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılmış olup; anti-TNF tedavi başlanması planlanmış olan ve tedavi öncesi enfeksiyon riski açısından değerlendirilmek üzere göğüs hastalıkları veya enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanına yönlendirilen 43 olgu dahil edilmiştir. Olguların bilinen hastalıkları, ilaçları, aile öyküsü, bağışıklanma durumu ve tetkik sonuçları olguların kendisinden ve hastane otomasyon sisteminden elde edilmiştir. Tüm olgular anti-TNF tedavi süresince en az bir yıl prospektif gözlemsel olarak izlenmiş ve gelişen enfeksiyonlar kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics versiyon 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Bulgular: Olguların 25'i (%58.1) erkek ve 18'i (%41.9) kadındı. Yaş ortalaması 41.8 ±12.4 idi. Tüm olguların 41'ine TDT yapılmış ve 21'inin (%51.2) sonucu pozitif bulunmuştur. Erkeklerde TDT pozitifliği oranı (%68), kadınlardan (%25) yüksek saptanmıştır. Tüm olguların 17'sine (%39.5) IGST yapılmış olup yalnızca ikisinde pozitiflik bulunmuştur. İki test arasındaki uyum oranı %81.2 olup, birbiriyle orta düzeyde uyumlu olarak değerlendirilmiştir. Olguların 20'si (%46.5) INH profilaksisi almış ve hiçbirinde aktif TB enfeksiyonu gelişmemiştir. Tedavi öncesi yapılan taramalarda, olguların %69.8'inde hepatit B taramasının uygun şekilde yapıldığı tespit edilmiştir. Olguların 18'inin (%41.9) HBV, beşinin (%11.6) influenza, sekizinin (%18.6) pnömokok, üçünün (%7) HAV, ve 27'sinin (%62.8) COVID-19 aşısı olduğu görülmüştür. Anti-TNF tedavi başlangıcından itibaren yapılan en az bir yıllık izlemde, 27 olguda (%62.8) en az bir enfeksiyon atağı ortaya çıkmıştır. Bu olguların ise 17'si (%63) birden çok enfeksiyon atağı geçirmiştir. Enfeksiyon atağı geçiren olgular yaş grupları, cinsiyet, inflamatuvar hastalık grupları, kullandıkları anti-TNF ilaçlar, ek immünosupresif tedavi kullanımı ve sigara kullanımı açısından farklılık vii göstermemiştir. Ek hastalığı olan olgularda enfeksiyon atağı gelişme oranı (%76.9) olmayanlara (%46.7) göre yüksek bulunmuştur. Toplam 56 enfeksiyon atağı saptanmış olup, en sık ÜSE görülmüştür. Tedavi başlangıcından sonra en kısa sürede ortaya çıkan enfeksiyon ise ASYE olarak kaydedilmiştir. Hiçbir olguda hepatit alevlenmesi ya da sepsis ortaya çıkmamıştır. Sonuç: Anti-TNF tedavi alan hastalarda çok sayıda enfeksiyon atakları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu hastalarda tedavi öncesinde önlenebilir hastalıklar yönünden ayrıntılı değerlendirilme yapılmalıdır. LTBE araştırılması ve gerekli olgularda TB profilaksisi, HBV, HCV ve HIV açısından taramaların eksiksiz yapılması, aşı ile önlenebilir hastalıklar yönünden bağışıklanma ile toplum ve anti-TNF tedavi uygulayan hekimlerin bilinçlendirilmesi ile; bu tedaviler ile ilişkili enfeksiyonların kontrol altında tutulması mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The functions of TNF-α, which provide the fight against infectious agents, are suppressed by anti-TNF treatments and a predisposition to many infections occurs. In our study, it was aimed to examine the demographic characteristics of patients who were started on anti-TNF therapy for various inflammatory diseases, the frequency and distribution of infection in these patients, and additional risk factors for these infections. Materials and Methods: Our study was carried out at the University of Health Sciences Haydarpaşa Numune Health Application and Research Center; forty-three cases who were scheduled to start anti-TNF therapy and were referred to a pulmonary or infectious diseases and clinical microbiology specialist to be evaluated in terms of infection risk before treatment were included in the study. Known diseases, medications, family history, immunization status and lab results of the cases were obtained from the cases themselves and from the hospital automation system. All cases were followed up prospectively for at least one year during anti-TNF therapy, and developing infections were recorded. IBM SPSS Statistics version 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis. Results: Twenty-five (58.1%) of the cases were male and 18 (41.9%) were female. The mean age was 41.8 ±12.4 years. TST was performed in 41 of all cases and the results of 21 (51.2%) were positive. The rate of TST positivity in men (68%) was higher than in women (25%). IGST was performed in 17 (39.5%) of all cases and positivity was found in only two. The concordance rate between the two tests was 81.2% and was considered moderately compatible with each other. Twenty (46.5%) of the cases received INH prophylaxis and none of them developed active TB infection. In the pre-treatment scans, it was determined that hepatitis B screening was performed appropriately in 69.8% of the cases. Eighteen (41.9%) of the cases were HBV vaccine, five (11.6%) influenza, eight (18.6%) pneumococcal, three (7%) HAV, and 27 (62.8%) COVID-19 vaccine. At least one episode of infection occurred in 27 cases (62.8%) during at least one-year follow-up from the start of anti-TNF therapy. Seventeen (63%) of these cases had multiple episodes of infection. Cases who had an attack of infection did not differ in terms of age groups, gender, inflammatory disease groups, anti-TNF drugs they used, use of additional immunosuppressive therapy and smoking. The rate of developing an infection attack in cases with co-morbidities (76.9%) was found to be higher than those without (46.7%). A total of 56 infection attacks were detected, the most common being urinary tract infections. The infection that occurred in the shortest time after the start of treatment was recorded as lower respiratory tract infections. No exacerbation of hepatitis or sepsis occurred in any case. Conclusion: Multiple episodes of infection may occur in patients receiving anti-TNF therapy. For this reason, a detailed evaluation should be made in terms of preventable diseases before treatment in these patients. With the investigation of LTBI and TB prophylaxis in necessary cases, complete screening for HBV, HCV and HIV, immunization in terms of vaccine-preventable diseases, and awareness of the society and physicians applying anti-TNF treatment; It may be possible to keep infections associated with these treatments under control.