Popüler müzik kültürünün klasik Türk müziği icrasına etkisi
The effect of popular music culture on classical Turkish music
  1. Tez No: 704254
  2. Yazar: NİLAY KARATOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ERTURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, popüler müzik kültürünün klasik Türk müziği eserleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda belirlenen eserlerin orijinaliyle değişime uğramış hali karşılaştırılarak incelenmiştir. Değişime uğradığı düşünülen 11 eser, kişisel yorum, makam, tempo, kullanılan enstrümanlar (farklılık, çeşitlilik, sayısı vb.) ölçütler üzerinden analiz edilmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden olan literatür tarama ve doküman analizi yöntemi ile elde edilen veriler, sınıflandırma yapılarak açıklanmıştır. Araştırmada incelemeye alınan 1 yürük semai, 10 şarkı formundan oluşan toplam 11 klasik Türk müziği eserinin orijinal notası ile icracıların yorumu karşılaştırma yöntemi ile analiz edilmiştir. 11 eser içerisindeki süsleme teknikleri, nota dışı icra unsurları, kullanılan tavır, üslup, eserin temposu, eserin makamı ve yapısı incelenmiştir. Bu müzikal özellikler, yorumcuların albüm kayıtları dikte edilerek“Sibelius”programıyla notaya alınmıştır. Eserlerde kullanılan enstrümanlar, tempo, icracının yorumu, düzenlendiği tür, makam tablolar halinde gösterilmiş ve açıklanmıştır. Araştırmanın sonucunda, 11 klasik Türk müziği eserinin; klasik tavır dışında yorumlandığı ve arabesk, pop, rock, caz, özgün gibi popüler müzik türleriyle harmanlanarak, yeni bir düzenleme ile icra edildiği görülmüştür. Yorum içerisinde yapılan nota dışı unsurlar, süsleme teknikleri ve kullanılan enstrümanlar eserlerin popüler olmasına ve geleneksel yapısının değişmesine neden olmuştur. İncelenen eserlerin içerisinden ikisinde makamsal değişiklik olduğu görülmüştür. Klasik Türk müziği türündeki eserlerin popüler müzik türlerinin yorumu ve düzenlenmesi ile icra edilmeleri eserlerde melez bir yapı oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of popular music culture on classical Turkish music works. In this context, the modified versions of the determined works were examined and compared with the original versions in musical aspect. 11 works, which are thought to have changed with the were analyzed on the basis of personal interpretation, maqam, tempo, instruments used (difference, diversity, number, etc.). The original notes of 11 classical Turkish music pieces examined in the research and consisting of 1 yuruk semai and 10 song forms, and the interpretation of the performers were examined via analyzed by comparison method. The ornamentation techniques, non-note performance elements, the attitude used, the style, the tempo of the work, the mode and structure of the work in 11 works were examined. These musical features were recorded with the Sibelius program by dictating the album recordings of the performers. The instruments used in the works, tempo, interpretation of the performer, the genre in which it is arranged, and the mode are shown and explained in tables. As a result of the research, It has been found out that 11 classical Turkish music works are interpreted out of classical manner and blended with popular music genres such as arabesque, pop, rock, jazz and original, and performed with a new arrangement. Non-note elements, decoration techniques and instruments used in the interpretation have caused the works to be popular and their traditional structure to change. It has been observed that there are modal changes in two of the examined works. The interpretation and arrangement of popular music genres and their performance of classical Turkish music genres have created a hybrid structure in the works.