Farklı eğitim yaklaşımı uygulayan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocuklarda öz-düzenleme becerileri
Self-regulation skills in children attending preschool educational institutions that apply different educational approaches
  1. Tez No: 704256
  2. Yazar: MÜŞERREF TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmanın amacı; farklı yaklaşım uygulayan okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocukların öz-düzenleme becerilerinin karşılaştırılmasıdır. Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarında Montessori ve MEB'e bağlı devlet anaokulu ve özel bir okuldaki çocukların öz-düzenleme becerilerini incelemek üzere nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırmalı araştırma modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 48-72 aylık olan ve okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Konya ilinde bir Montessori okulu, MEB'e bağlı Özel bir anaokulu ve MEB'e bağlı bağımsız bir anaokuluna devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Her okuldan öğrenci olmak üzere toplam 140 öğrenci ile çalışılmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu ve Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği (OÖDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada çocukların öz-düzenlemelerine dair veriler“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği”aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada çarpıklık ve basıklık değerleri incelenmişve Kolmogorov-Smirnov testi yapılmış ve karşılaştırmalariçin fark testleri yapılmıştır. Ayrıca varyans analizi öncesi, varyansın eşit dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Levene testi uygulanmıştır. Sonrasında ise, anlamlı fark bulunan testlerde etki büyüklüğü endeksleri hesaplanmış ve raporlanmıştır. Araştırmada, okul türü değişkenine göre okul öncesi eğitimi alan çocukların dikkat dürtü kontrolü, olumlu duygu ve öz-düzenleme toplam puan ortalamalarının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan bir diğer sonuç ise dört ile altı yaş arasındaki çocukların öz-düzenleme becerileri arasında farklılık olduğu yönündedir. Ayrıca anne ve baba yaş değişkenine göre de çocukların öz-düzenleme becerileri açısından anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca çocukların öz-düzenleme becerilerinin baba öğrenim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterdiği ve baba öğrenim düzeyi yükseldikçe çocukların öz-düzenleme puanlarının da arttığı bulunmuştur. Ancak çocukların cinsiyeti ve anne öğrenim düzeyi değişkenlerinin çocukların öz-düzenleme toplam ve alt boyut ortalama puanları açısından anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to compare the self-regulation skills of children attending preschool educational institutions applying different approaches. This research was prepared in accordance with the causal comparative research model, which is one of the quantitative research methods to study the self-regulation skills of children in public kindergarten and a private school affiliated with Montessori and the Ministry of Education in preschool educational institutions. Participants of the study consist of children aged 48-72 months who attend preschool educational institutions. There is a Montessori school in Konya province, a private kindergarten affiliated to the Ministry of Education and children attending an independent kindergarten affiliated to the Ministry of Education.A total of 140 students were studied, including students from each school. The data of the study, the Personal Information Form and the Preschool Self-Regulation Scale (PSRS) were used. In the study, data on children's self-regulation were collected through the“Preschool Self-Regulation Scale”. In the study, skewness and kurtosis values were examined and Kolmogorov-Smirnov test was performed and difference tests were performed for comparisons. In addition, before the analysis of variance, the Levene test was applied to determine whether the variance was evenly distributed. After that, effect size indices were calculated and reported in tests with significant differences. In the study, it was concluded that the total score averages of children receiving preschool education according to the school type variable, attention impulse control, positive emotions and self-regulation differed significantly. Another conclusion reached is that there is a difference between the self-regulation skills of children between the ages of four and six. In addition, it was determined that there were significant differences in children's self-regulation skills according to the maternal and paternal age variables. In addition, it has been found that children's self-regulation skills differ significantly according to their father's level of education, and children's self-regulation scores also increase as their father's level of education increases. However, it was concluded that there was no significant difference between variables such as gender and maternal education level in terms of children's self-regulation total and sub-dimension average scores.