Valsartan içeren kombine antihipertansif tedavi alan gerçek yaşam ortamındaki ve randomize kontrollü çalışmalardaki popülasyonların karşılaştırılması
Comparison of populations in REAL-life environment and randomized controlled studies receiving combined antihypertensive treatment containing valsartan
  1. Tez No: 704277
  2. Yazar: GÖKTÜRK ÖTÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAGIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kardiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, antihipertansif tedavide kullanılan valsartan kombinasyonlarıyla yürütülen Randomize Kontrollü Klinik Çalışmalar (RKKÇ'ler) ve Gerçek Yaşam Çalışmaları'nda (GYÇ'ler) yer almış hasta popülasyonlarının demografik özelliklerinin ve başlangıçtaki klinik göstergelerinin benzerlik ve/veya farklılıkları ortaya koyulmuş ve sonuçlar her iki çalışma türü (RKKÇ ve GYÇ) üzerinden tartışılmıştır. Molekül olarak, literatürde fazla sayıda klinik çalışması olması nedeniyle valsartan seçilmiş olup, antihipertansif tedavide kullanılan kombinasyonlarının RKKÇ'si ve GYÇ'si literatürde bulunan 5 farklı dozaj formundaki Valsartan/Amlodipin ile 2 farklı dozaj formundaki Valsartan/Amlodipin/Hidroklorotiyazid olmak üzere toplamda 7 farklı kombinasyon istatistiksel analize dahil edilmiştir. Bu çalışmanın değerlendirme ölçütü olan 6 parametrenin (yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ), sistolik kan basıncı (SKB), diastolik kan basıncı (DKB), nabız) analiz sonuçlarına bakıldığında, 4'ünün (yaş, BKİ, SKB, DKB) RKKÇ ve GYÇ popülasyonlarında değişken oranlarda farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, similarities and/or differences in demographic characteristics and baseline clinical characteristics of patient populations included in Randomized Controlled Clinical Trials (RCCTs) and Real-World Studies (RWSs) conducted with valsartan combinations used in antihypertensive treatment were demonstrated and the results were discussed over both study types (RCCTs and RWSs). As the molecule, valsartan was selected due to the large number of clinical studies in the literature, and 7 different combinations in total were included in the statistical analysis: Valsartan/Amlodipine in 5 different dosage forms and Valsartan/Amlodipine/Hydrochlorothiazide in 2 different dosage forms. Considering the analysis results of 6 parameters (age, gender, body mass index (BMI), systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), pulse) which were the evaluation criteria of this study, it has been determined that there was a variable difference in 4 of 6 parameteres (age, BMI, SBP, DBP) between RCCT and RWS populations.