Sartan grubu etken maddelerinin hidroklorotiyazid ile kombinasyonlarının tek metot ile eş zamanlı tayini için stabilite göstergeli HPLC yöntemi geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of a stability-indicating HPLC method for the simultaneous determination of sartan group active ingredients' combinations with hydrochlorothiazide using a single method
  1. Tez No: 888520
  2. Yazar: AYŞENUR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yüksek tansiyon Dünya'da en sık karşılaşılan kronik hastalıklardan biri olmakla birlikte 2025 yılında hipertansiyon hastası yetişkinlerin oranının %29.2'ye çıkacağı öngörülmektedir. Hipertansiyon hastalığı söz konusu olduğunda tedavi yaklaşımı hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir. Hipertansiyon tedavisinde tek bir etken madde içeren ilaç ile tedavinin kan basıncını etkili bir şekilde düşüremediği durumlarda, başka sağlık problemi olmayan hipertansif hastalar için ikili ya da üçlü kombinasyonlar şeklinde tedaviler uygulanmaktadır. Losartan, Valsartan ve İrbesartan etkin maddelerinin içinde bulunduğu anjiyotensin II dönüştürücü enzim inhibitörleri, hipertansiyonu azaltmak için kullanılan en yaygın antihipertansif ilaçlardan biridir ve kan basıncıyla ortaya çıkan hastalıkların kontrolünde hayati rol oynamaktadır. Hidroklorotiyazid ise böbreklerin su tutma kabiliyetini engelleyerek vücuttan atılan idrar miktarını artırarak kan basıncının azalmasını sağlayan bir diüretiktir. Geliştirilen Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi yöntemi Losartan Potasyum, Valsartan ve İrbesartan etken maddelerinin HCT ile kombine ilaç ürünlerinin eş zamanlı tayini için bir alternatiftir. Yapılan çalışmada bu dört antihipertansif ilacın en uygun koşullardaki kromatografik ayrımının gerçekleştirilmesi için SunFire kolonu (4,6x250mm,5μm) 40°C sıcaklığında kullanılmıştır. pH değeri 4.3'e ayarlanarak kullanılan 10mM KH2PO4 tampon çözeltisi ve asetonitril (50:50, h/h) içeren mobil faz, A ve B hatlarından izokratik şekilde 1 ml/dk akış hızında sisteme verilmiştir. Ayrıca analiz, bir PDA dedektör kullanılarak 254 nm dalga boyunda 9 dakikadan daha kısa sürede gerçekleştirilmiştir. Çalışma aralığı %20-150 arasındadır ve LOD-LOQ değerleri sırasıyla HCT için 0.06-0.50 mg/L, Losartan Potasyum için 0.20-0.50 mg/L, Valsartan için 0.16-0.80 mg/L ve İrbesartan için 0.15-0.75 mg/L olarak bulunmuştur. Yöntemin geri kazanım değerleri %98-102 arasındadır. Bu etken maddeler ve kombinasyonları asit ve bazla hidroliz, 70°C'de ısıyla termal bozunma, hidrojen peroksitle oksidasyon içeren zorlu stres çalışmalarına tabi tutulmuştur. Geliştirilen analitik yöntemde ana pikler, bozunma ürünleri ve safsızlıklardan etkili bir şekilde ayrıldığından stabilite göstergelidir. Özetle çalışmada bu dört etken maddenin kombine biyoaktif ürünlerinin, toz ve farmasötik preparatlarda eş zamanlı tespiti için tek dalga boyunda, basit, hızlı, tekrarlanabilir ve kararlı bir HPLC metodu geliştirilmiş ve validasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hypertension is one of the most commonly observed chronic diseases worldwide, and it is predicted that by the year 2025, the rate of adults with hypertension will increase to 29.2%. When dealing with hypertension, treatment approaches can vary from patient to patient. In cases where single-agent therapy fails to effectively reduce blood pressure, dual or triple combinations of medications are applied for hypertensive patients without other health problems. Angiotensin II converting enzyme inhibitors, including the active ingredients Losartan, Valsartan and Irbesartan, are one of the most common antihypertensive drugs used to reduce hypertension and play a vital role in controlling diseases caused by blood pressure. Hydrochlorothiazide, on the other hand, is a diuretic that enhances the excretion of urine from the body by inhibiting the kidneys' ability to retain water, thereby lowering blood pressure. The developed HPLC method provides an alternative for the simultaneous determination of Losartan Potassium, Valsartan, and Irbesartan along with HCT in combination drug products. In this study, SunFire column (4.6x250mm,5μm) was used at 40°C to perform the chromatographic separation of these four antihypertensive drugs under optimal conditions. The pH was adjusted to 4.3 using a 10mM KH2PO4 buffer solution, and a mobile phase consisting of acetonitrile (50:50, v/v) was delivered to the system isocratically at a flow rate of 1 ml/min through A and B lines. Furthermore, analysis was performed in less than 9 minutes using a PDA detector at a wavelength of 254 nm. The method's working range is between 20-150%, and the LOD-LOQ values were found to be 0.06-0.50 mg/L for HCT, 0.20-0.50 mg/L for Losartan Potassium, 0.16-0.80 mg/L for Valsartan, and 0.15-0.75 mg/L for Irbesartan, respectively. The recovery values of this method range from 98% to 102%. The active ingredients and their combinations were subjected to challenging stress tests including hydrolysis with acid and base, thermal degradation at 70°C, and oxidation with hydrogen peroxide. Due to the effective separation of the main peaks from the degradation products and its impurities, the method can be utilized as a stability-indicating approach. In summary, this study focuses on the a single-wavelength, simple, fast, repeatable, and stable HPLC method has been developed and validated for the simultaneous detection of these four active ingredients in combined bioactive products in powder and pharmaceutical preparations.