Quantitative analysis of several antihypertensive drugs using direct uv-spectropotometric and derivative spectrophotometric methods
Birçok antihipertansif ilacın doğrudan uv-spektropotometrik ve türev spektrofotometrik yöntemler kullanılarak kantitatif analizi
  1. Tez No: 927058
  2. Yazar: NEZAKET BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tansiyon ilaçları olarak da bilinen antihipertansif ilaçlar, yüksek tansiyonun (hipertansiyon) yönetilmesinde çok önemli bir rol oynar. Kan basıncını düşürmek ve sağlığınız üzerindeki zararlı etkilerini önlemek için çeşitli şekillerde çalışırlar. Antihipertansiflerin nasıl çalıştığını anlamak, durumunuzu etkili bir şekilde yönetmenizi sağlayabilir. Diüretikler: Bu ilaçlar böbreklerinize etki ederek idrar çıkışını artırır, kan dolaşımındaki sıvı hacminin azalmasına ve dolayısıyla kan basıncının düşmesine neden olur. Örnekler arasında spironolakton bulunur. Beta blokerler: Bu ilaçlar adrenalinin (epinefrin) kalbiniz üzerindeki etkisini bloke ederek kalp atış hızınızı yavaşlatır ve kalp kasılmalarınızın gücünü azaltır; her ikisi de kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Örnekler arasında atenolol ve propranolol bulunur. Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri: ACE, kan damarlarının daralmasında rol oynayan bir enzimdir. ACE inhibitörleri bu enzimin üretimini engelleyerek kan damarlarının genişlemesine ve kan basıncının düşmesine neden olur. Örnekler arasında lisinopril ve enalapril bulunur. Anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB'ler): Bu ilaçlar, kan damarlarını daraltan bir hormon olan anjiyotensin II'nin etkisini doğrudan bloke eder. Bu, kan damarlarının gevşemesine ve genişlemesine neden olarak kan basıncını düşürür. Örnekler arasında losartan ve valsartan bulunur. Kalsiyum kanal blokerleri: Bu ilaçlar kalsiyum iyonlarının kalp ve kan damarı hücrelerine hareketini bloke ederek kasları gevşetir ve kan damarlarını genişletir. Bunun sonucunda kan basıncı düşer. Örnekler arasında verapamil ve nifedipin bulunur. Antihipertansif ilaçların miktar tayini genellikle yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ve kombine yöntemler gibi pahalı ve zaman alıcı kromatografik yöntemlerle gerçekleştirilir. İki veya daha fazla aktif bileşik ve numune matriksi içeren karmaşık problemleri çözmek için ekonomik, hızlı, kolay uygulanabilir ve doğru sonuçlar verebilen yeni analitik tekniklere ve yöntemlere ihtiyaç olduğu açıktır. Ayrıca analiz süreçlerinde klasik ve yüksek teknolojili kombine analitik yöntemlerin dezavantajlarını azaltmak veya ortadan kaldırmak, daha doğru ve daha hassas analitik sonuçlar elde etmek amacıyla yeni sinyal işleme ve çok değişkenli kalibrasyon algoritmaları klasik analitik yöntemlerle birlikte kullanılmaktadır. Hazırlamış olduğumuz bu yüksek lisans tezinin esas amacı spironolakton içeren ticari farmasötik preparatlardaki etkin maddelerin hiçbir kimyasal ön ayırma işlemi gerektirmeden miktar tayinleri için sinyal işleme yöntemleri geliştirmektir. Bu kapsamda, spironolakton içeren preparatların analizi direkt UV spektrofotometrik ve türev spektrofotometrik yöntemleri kullanılarak yapılmış ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antihypertensive drugs, also known as blood pressure medications, play a crucial role in managing high blood pressure (hypertension). They work in various ways to lower blood pressure and prevent its harmful effects on your health. Understanding how antihypertensives work can empower you to manage your condition effectively. Diuretics: These drugs act on your kidneys to increase urine output, leading to reduced fluid volume in the bloodstream and consequently lower blood pressure. Examples include thiazides and loop diuretics. Beta blockers: These drugs block the action of adrenaline (epinephrine) on your heart, slowing down your heart rate and reducing the force of your heart contractions, both of which help to lower blood pressure. Examples include atenolol and propranolol. Angiotensin-converting enzyme (ACE) inhibitors: ACE is an enzyme involved in constricting blood vessels. ACE inhibitors prevent the production of this enzyme, leading to wider blood vessels and lower blood pressure. Examples include lisinopril and enalapril. Angiotensin II receptor blockers (ARBs): These drugs directly block the action of angiotensin II, a hormone that constricts blood vessels. This causes blood vessels to relax and widen, lowering blood pressure. Examples include losartan and valsartan. Calcium channel blockers: These drugs block the movement of calcium ions into heart and blood vessel cells, thereby relaxing the muscles and widening the blood vessels. This results in lower blood pressure. Examples include verapamil and nifedipine. Quantification of antihypertensive drugs is usually performed by expensive and time-consuming chromatographic methods, such as high-performance liquid chromatography (HPLC) and combined methods. It is clear that new analytical techniques and methods that are economical, fast, easily applicable and can provide accurate results are needed to solve complex problems involving two or more active compounds and sample matrix. In addition, in order to reduce or eliminate the disadvantages of classical and high-tech combined analytical methods in analysis processes and to achieve more accurate and more precise analytical results, new signal processing and multivariate calibration algorithms are used in combination with classical analytical methods. The main objective of this master's thesis is to develop signal processing methods for the quantification of active ingredients in commercial pharmaceutical preparations containing spironolactone without any chemical pre-separation. In this context, spironolactone-containing preparations were analyzed using direct UV spectrophotometric and derivative spectrophotometric methods and very successful results were obtained.