Baş boyun bölgesi yumuşak doku kalsifikasyon ve ossifikasyonlarının radyografik olarak değerlendirilmesi
Radiographic evaluation of head and neck soft tissue calcification and ossification
  1. Tez No: 704292
  2. Yazar: BAKİ MEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN KAYIPMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı panoramik radyografik görüntüler üzerinde baş boyun bölgesine ait yumuşak doku kalsifikasyon ve ossifikasyonlarının sıklığı ve dağılımlarının belirlenmesidir. Toplam 4000 hastaya ait dijital panoramik görüntüler kalsifikasyon/ossifikasyon varlığı açısından panoramik görüntü üzerindeki yerleşim yerlerine göre belirlenen beş ayrı bölgede incelendi. Yaşları 16-77 arasında değişen 114 erkek, 118 kadın toplam 232 hastada kalsifikasyon veya ossifikasyon tespit edildi. Karşılaşılan kalsifikasyon ve ossifikasyonların yaş, cinsiyet ve konuma göre dağılımları incelendi. İstatistiksel analiz için ki-kare testleri kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p < 0,05 olarak kabul edildi. Çalışmamızda en sık kalsifikasyon/ossifikasyon tespit edilen bölge ikinci bölge (%49,4) olarak saptandı. Bu bölgede karşılaşılan durum stilohyoid ligament ossifikasyonudur. Yaş gruplarına göre en fazla kalsifikasyon/ossifikasyon 46-60 yaş (%32,3) aralığında saptandı. Kalsifikasyon/ossifikasyonların % 68'i bilateral, %32'si unilateraldir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the frequency and distribution of soft tissue calcifications and ossifications of the head and neck region on panoramic radiographic images. Digital panoramic images of a total of 4000 patients were examined in terms of the presence of calcification/ossification in five different regions determined according to the settlements on the panoramic image. Calcification or ossification was detected in 232 patients, 114 male and 118 female, aged 16-77 years. The distribution of calcifications and ossifications encountered according to age, gender and location were examined. Chi-square tests were used for statistical analysis. Statistical significance level was accepted as p < 0.05. In our study, the region with the most common calcification/ossification was found to be the second region (49.4%). The pathology detected in this region is stylohyoid ligament ossification. According to age groups, the most calcification/ossification was found in the age range of 46-60 (32.3%).