Çocukluk çağı maliyn baş boyun tümörlerinin retrospektif incelemesi
Cancer of the head and neck in children
- Tez No: 243150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ELLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Çocukluk çağı baş ve boyun bölgesi yerleşimli maliyn tümör olgularının epidemiyolojik, klinik ve laboratuvar özellikleri, uygulanan tedavi ve sonuçları, hastalara ait geç komplikasyonların saptanması ve bu verilerin ülkemiz ve yurt dışındaki çalışmalar ile karşılaştırılmasıdır.GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 1979- Eylül 2009 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Onkoloji Bilim Dalı'nda tanı almış olan 845 hasta içerisinde baş boyun bölgesinde yerleşim gösteren maliyn tümörlü 100 hastanın dosyası geriye yönelik olarak incelendi. Hastaların yaşı, cinsiyeti, ikamet ettiği coğrafi bölge, başvuru tarihleri, ilk başvurulan poliklinik, başvuru yakınmaları, yakınmaların süresi, fizik muayene bulguları, kitlenin yerleşim yeri, boyutu ve hacmi, tedaviye başlama tarihleri, başvuru anındaki laboratuar bulgular, tanıları, hastalık ve uygulanan tedavilere bağlı geç komplikasyonlar ve hastaların mevcut son durumları kaydedildi. Morfolojik tanımlamalar için ICD-O3 kodları kullanıldı, kanser sınıflaması için ICCD- 3 kodları kullanıldı.Hastalar tanı aldıkları yaş gruplarına göre 0-
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine epidemiological, clinical and laboratory features, treatment, outcome and late complications of malign head and neck tumors in children, and to compare the results with the other studies from the country and abroad.MATERIAL AND METHOD: Hospital charts of 99 patients with head and neck tumors out of 845 patients diagnosed with any type of malignancy in the Department of Pediatric Oncology of Ondokuz Mayıs University were reviewed, retrospectively, between January 1979 and September 2009. Age, gender, residence, date of referrals, type and duration of initial complaints, physical on admission findings, location, size and volume of the mass, admission laboratory findings, date of the initiation of the treatment, late complications and the present condition of the patients were recorded. ICD-O-3 codes were used for morphological descriptions and ICCD-3 codes were used for cancer classification. Patients were divided into five groups based on age. Referral dates of the patients were analyzed for three time periods of 1980-1989, 1990-1999 and 2000-2009.RESULTS: Primary tumor localization was head and neck region in 100 (11.8%) of the 845 patients. 3 patients (3%) were diagnosed between 1980-1989, 25 were (25%) between 1990-1999 and 72 (72%) were diagnosed between 2000-2009. Thirty three percent of the patients were female and 67 were male, making male to female ratio as 2/1. Number of patients and their respective age groups were as follows: 4 patients (2 females/2 males) in 0-1 age group, 20 (6 females/14 males) patients in 1-4 age group, 31 (11 females/20 males) patients in 5-9, 35 ( 10 females/25 males) in 10-14 and 10 patients (4 females/6 males) in 15-18 age group. Based on ICCD-3 codes, number of patients and their diagnosis were as follows: Seventy three patients with lymphoma and RES tumor, 8 patients with soft tissue sarcomas, 18 patients with malign epithelial neoplasm. Fifty of the patients with lymphoma (68.4%) were male and 23 (31.5%) were female. Among the 8 patients with soft tissue sarcomas 4 were female and 4 were male (50%). 5 patients (27.7%) among the epithelial tumors were female, 13 (72.2%) were male. Based on ICD-O-3 topographic codes, the most frequently seen morphology was mixed cellularXlymphoma and the most common location was cervical lymph nodes (61%).As a result, lymphoma, nasopharyngeal cancer and soft tissue sarcoma were top three pathology in our pediatric patients with cervical mass. In addition, thyroid gland neoplasms should also be considered in adolescent age group.