İstanbul halkının Suriyeli göçmenlerin yeşil alanlardan faydalanmalarına ilişkin algısı
Istanbul residents' perception of use of green areas by the Syrian immigrants
  1. Tez No: 704309
  2. Yazar: SEZİN KETE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tezin amacı, kent içerisindeki yeşil alanların ortak kullanımında İstanbul halkının Suriyeli göçmenlere yönelik algısını saptamaktır. Ayrıca yeşil alanlarda İstanbul halkının ve Suriyelilerin yaşamış olduğu çatışmanın sebeplerine de çalışmada yer verilmektedir. Çalışmada nitel ve nicel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemlerden Keşfedici Sıralı Desen kullanılmıştır. Nitel araştırma için yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve içerik analizi yapılmıştır. Nicel araştırma aşamasında likert ölçekli sorulardan oluşan anket formu ile İstanbul'da 389 kişiden 14 Mart – 1 Mayıs 2020 tarihleri arasında veri toplanmıştır. Elde edilen veri setine Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmıştır. Çalışma sonucunda İstanbul halkının kentsel yeşil alanlarda Suriyeli göçmenlerle aktivite farklılığından dolayı sorun yaşadığı, karşılıklı iletişim halinde Suriyelilerden Türkçe konuşmalarını bekledikleri ve Suriyeli göçmenlere karşı olumsuz düşüncelere sahip olmalarından dolayı bu grupla etkileşim içinde olmak istemedikleri bulgularına ulaşılmıştır. Bu bilgiler ışığında yeşil alan kullanımı ile gruplar arası çatışmanın azaltılmasına yönelik bilimsel çalışmaların daha detaylı bir şekilde yapılması gerekliliği görülmüştür. Ayrıca, İstanbul yerelinde yeşil alan azlığından dolayı çatışmaların arttığı belirtilmiş ve bu çatışmanın en aza indirgenmesi için yeşil alan miktarının artırılması çözüm önerisi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to determine the perception of the people of Istanbul towards Syrian immigrants in the common use of urban green spaces. In addition, the causes of the conflict that the Istanbul citizens and Syrians have experienced in green areas are also included. Exploratory Sequential Design was used, which is one of the mixed methods in which qualitative and quantitative used together. Semi-structured interviews and content analysis was conducted for qualitative part. For quantitative part, data were collected from 389 people in Istanbul between 14 March – 1 May 2020 with a survey consisting of Likert-scale questions. Explanatory Factor Analysis (EFA) was performed on the obtained data set. As a result, it was found that Istanbul's citizens have problems with Syrian migrants in urban green spaces due to the activity difference, they expect Syrians to speak Turkish in mutual communication, and they do not want to interact with this group due to their negative attitude towards Syrian immigrants. It has been observed that scientific studies should be carried out in more detail to reduce conflict between groups. In addition, it has been stated that conflicts have increased due to the lack of green spaces, and to minimize, green space increasing has been proposed as a solution.