Matematik eğitimi alanında yayınlanan makalelerin farklı değişkenler açısından analizi (2010-2019 yılları arasında)
An analysis of articles published in the field of mathematics education in terms of different variables (Between 2010-2019)
- Tez No: 704310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME ŞENAY ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2010-2019 yılları arasında matematik eğitimi alanında yayınlanan makaleleri farklı değişkenler açısından analiz etmek, son yıllarda matematik eğitimi araştırmalarının genel çerçevesini çizmek ve ileride yapılacak çalışmalara örnek olmaktır. Araştırma kapsamında, Dergipark veri tabanında yer alan Matematik Eğitimi Dergisi (MATDER), Necatibey Eğitim Fakültesi Elektronik Fen ve Matematik Eğitimi Dergisi (NEF-EFMED) ve Türk Bilgisayar ve Matematik Eğitimi Dergisi (TÜRKBİLMAT) taranmış, araştırma amacına uygun olan makaleler (n:259) incelenmiştir. Doküman inceleme formuna; makalelerin üniversitelere, öğrenme alanlarına, konularına, araştırma yöntemlerine, araştırma desenlerine, eğitim kademelerine, örneklem grubu, veri toplama aracı ve veri analizi yöntemlerine göre dağılımları işlenmiştir. Bulgular frekans, yüzde tabloları ve grafiklerle sunulmuş ve yorumlanmıştır. Ulaşılan bulgulara göre; matematik eğitimi alanında en çok yayın Karadeniz Teknik Üniversitesinde yapılmıştır. Tüm eğitim kademelerinde sayılar, işlemler ve cebir öğrenme alanlarında çalışmaların çoğunlukta olduğu; konu olarak en çok problem çözme üzerine yoğunlaşıldığı belirlenmiştir. Çalışmaların çoğunluğunda nitel araştırma yönteminin kullanıldığı görülmüştür. Ayrıca nitel çalışmalarda en fazla durum, nicel çalışmalarda tarama, karma çalışmalarda ise açıklayıcı desenin tercih edildiği saptanmıştır. Araştırmalar en çok üniversite kademesinde yapılmış ve örneklem grubu olarak lisans öğrencileri tercih edilmiştir. Verilerin toplanmasında açık uçlu başarı testleri; veri analizi yöntemi olarak ise daha çok içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the articles published in the field of mathematics education between the years 2010-2019 in terms of different variables, to draw the general framework of mathematics education research in recent years and to set an example for future studies. Within the scope of the research, The Journal of Mathematics Education (MATDER), Necatibey Education Faculty Electronic Journal of Science and Mathematics Education (NEF-EFMED) and Turkish Journal of Computer and Mathematics Education (TÜRKBİLMAT) which can be found in the Dergipark database were scanned, and articles suitable for the research purpose (n:259) were examined. The distributions of the articles to universities, learning areas, subjects, research methods, research designs, teaching levels were recorded according to the sample group, data collection tool and data analysis methods. Findings are presented and interpreted with frequency, percentage tables and graphs. According to the findings, the most publications in the field of mathematics education were made in Karadeniz Technical University. It has been determined that the majority of studies are in the fields of numbers, operations and algebra learning and the subject area is mostly focused on problem solving at all education levels. In the majority of the studies, it was observed that the qualitative research method was used. In addition, it was determined that case study was mostly preferred in qualitative studies, the scanning design in quantitative studies, and the explanatory design in mixed studies. The studies were mostly carried out at the university level and undergraduate students were preferred as the sample group. Open-ended achievement tests were used to collect the data, and mostly content analysis was used as a data analysis method.