Mersin bölgesindeki balıkçı gemilerinde çalışanların maruz kaldığı gürültü kirliliğinin belirlenmesi
Determination of noise pollution exposed by employees on fishing ships in the Mersin region
- Tez No: 704326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALKAN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son dönemlerde dünyada ve ülkemizde toplam su ürünleri üretim oranı genel olarak artış göstermektedir. Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olması balıkçılık sektöründe şanslı bir durumda olmasını sağlamaktadır. Ülkemizin önemli balıkçılık faaliyetlerinin sürdürüldüğü Akdeniz bölgesinde bulunan Mersin ili birçok çeşit balıkçılık faaliyetinin yapıldığı yerlerdendir. Balıkçılık faaliyetlerinin büyük bölümü ise balıkçı tekneleri ile icra edilmektedir. Balıkçı teknelerinde çalışan personelin iş ve ortam koşulları, diğer meslek kollarına göre daha az bilinmesi nedeniyle çok araştırılmamaktadır. Balıkçı teknelerinde yapılan faaliyetlerin önemli bir kısmının makinelerin kullanımı ile yapılıyor olması diğer sektörlerde olduğu gibi balıkçılık sektöründe de gürültüye neden olmaktadır. Bu çalışmada, genel akustik terimler belirtilmiş ve Mersin bölgesindeki 6 farklı balıkçı gemisinde gürültü seviyeleri yerinde ölçümlerle tespit edilmiştir. IEC 61672-1:2002'de belirtilen Tip iki ses basınç ölçer ile ölçümler gerçekleştirilmiştir. Kişisel gürültü maruziyet hesaplamalarında, TS EN ISO 9612 standardı dikkate alınarak görev tabanlı ölçüm stratejisi kullanılmıştır. Kaptanların ve çalışanların günlük maruziyet düzeyleri, sırasıyla 72-80 dB(A) ile 77-87 dB(A) aralıklarında hesaplanmıştır. Mürettebatlar, kaptanlara kıyasla daha yüksek gürültü tehlikesine maruz kalarak çalışmaktadırlar. Ölçüm sonuçları göz önüne alınarak, gürültünün kaynaklarının belirlenmesi, çalışanların sağlığı üzerindeki etkilerini ve gürültü ile ilgili risklerin azaltılmasına yönelik olarak alınabilecek önlemlerin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the total production rate of fishery products in the world and our country has been increasing in general. The fact that our country is surrounded by seas on three sides ensures that it is in a lucky situation in the fishing sector. Mersin province, which is located in the Mediterranean region where important fishing activities are carried out in our country, is one of the places where many kinds of fishing activities are carried out. Most of the fishing activities are carried out by fishing boats. The working conditions of the personnel working in fishing boats are not studied much because they are less known than other professions. The fact that a significant part of the activities carried out on fishing boats is carried out with the use of machinery causes noise in the fishing sector as in other sectors. In this study, general acoustic terms are specified. Noise levels were determined by on-site measurements on 6 different fishing vessels in the Mersin region. Type 2 sound pressure meter in accordance with IEC 61672-1:2002 was used in the measurements. In personal noise exposure calculations, a task-based measurement strategy was used, taking into account the TS EN ISO 9612 standard. It has been determined that the daily exposure levels of the captains and crew are in the range of 72-80 dB(A) and 77-87 dB(A), respectively. Crews are exposed to higher levels of noise than captains. Considering the results obtained in the study, it is aimed to determine the sources of noise, its effects on the health of the employees, and what measures can be taken to reduce the risks related to noise