Sağlık sektöründe iletişim. Hastaların sağlık kurumu tercihini etkileyen faktörler. Tekirdağ Süleymanpaşa örneği
Communication in the health sector, factors affecting patients' choice of health institution. Tekirdag Suleymanpasa example
  1. Tez No: 704329
  2. Yazar: GÖKNUR AYBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İletişim, kişiler arasındaki duyguların, düşüncelerin, bilgi birikimlerinin karşılıklı olarak birbirlerine aktarılması sürecidir. İnsanoğlu ilk var olduğu günden itibaren iletişime ihtiyaç duymuştur. Her sektörde iletişime ihtiyaç vardır ve sağlık sektörü de iletişimi aktif olarak kullanmak zorundadır. Sağlık hizmeti denildiğinde hastalığın teşhis ve tedavi edilmesi, rehabilitasyonun yapılması ve hastalıklara karşı önlem oluşturarak toplumun ve bireylerin sağlık düzeylerinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi gibi faaliyetleri kapsayan bir bütündür ve bu bütünün oluşumunun her aşamasında iletişime ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma da iletişimin tarihten günümüze gelişimi, sağlık sektöründeki yeri, önemi, gelişimi, hangi ihtiyaçları karşıladığı, iletişimin sağlık sektöründeki gelişmeler etkisi ve hastaların sağlık kurumu tercihinde etki eden faktörlerin neler olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is the process of mutually transferring feelings, thoughts and knowledge between people. Mankind has needed communication since its first existence. Communication is needed in every sector and the health sector has to use communication actively. When it comes to health service, it is a whole that includes activities such as diagnosis and treatment of the disease, rehabilitation, and the improvement and development of the health level of the society and individuals by taking precautions against diseases, and communication is needed at every stage of the formation of this whole. In this study, the development of communication from history to the present, its place in the health sector, its importance, development, what needs it meets, the effect of communication on the developments in the health sector and the factors affecting the preference of the health institution of the patients were examined.