Secondary sanctions and their impact on the European Union: The case of Iran
İkincil yaptırımlar ve bu yaptırımların Avrupa Birliği üzerindeki etkileri: İran vakası
- Tez No: 704343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yaptırımlar, dış ülkelerde meydana gelen krizlere yanıt olarak yaygın olarak kul- lanılmaktadır. ABD, yaptırımları uzun süre uygulayan aktörlerden biri olsa da Obama ve Trump yönetimlerinde bu süreç özellikle öne çıkan önemli bir dış poli- tika aracı haline gelmiştir. Bu noktada göze çarpan da, resmi yaptırıma dahil ol- mayan üçüncü tarafların etkilendiği, ikincil yaptırımlar olmuştur. Bu çalışma öncelikle, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımlardan AB'nin iş ve ekonomisinin nasıl etkilendiğine ışık tutmaya çalışmaktadır. Bu süreçte diğer yap- tırım politikaları kapsamındaki ikincil yaptırımların vakaları bütünleyici veri olarak kullanılmışır. AB, bu yaptırım programlarında doğrudan taraf olmamakla beraber yaptırım yapılan ülkelerle de ticari bağları sürdürmeyi istemektedir. An- cak, AB'nin teşvikine rağmen, AB merkezli şirketler, ABD'nin ikincil yaptırımlar uygulayacağından korkarak yaptırım uygulanan ülkelere yönelik herhangi bir ekonomik eylemi kendileri reddetmektedir. Bu davranış, kendi kendini (öz) yap- tırımlama adlı yeni bir kavramla açıklanmıştır. Bununla birlikte AB, yaptırım uygulanan ülkelerle ekonomik bağlarına istikrarlı bir zemin sağlamak için çeşitli mekanizmalar önererek bu sorunu aşmaya çalışmaktadır. Bu durum, ekonomik yansımaları olan ve yalnızca devletten devlete değil, devletten iş ilişkilerine yan- sıyan ve daha geniş bir bağlamda oturan bir konudur. Bu geniş bağlamdan hareke- tle bu tez, Obama ve Trump dönemlerindeki ABD'nin yaptırımları, İran İslam Cumhuriyeti'ne yapılan yaptırım politikası kapsamı altında Avrupa Birliği'nin ekonomik ortamını nasıl etkiledi? sorusuna odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Sanctions are widely used as a response to foreign crises.The US is one of the in- ternational actors that has been imposing sanctions for a long time, but it became a particularly prominent foreign policy tool under Obama and Trump's administra- tions. Especially secondary sanctions, the sanction type affects the third party, which is not subject to the official sanction policy. This work tries to shed light on how the EU's business and economy has been af- fected by the US sanctions imposed on Iran primarily, and the cases of secondary sanctions under other sanctions policies would be used as supplementary material. EU is not a direct party in those sanction programs and is willing to keep business ties with these countries. However, despite the EU's encouragement, EU-based companies willingly refused any economic actions towards the sanctioned coun- tries, fearing that the US would impose secondary sanctions. This behavior has been explained through the new concept self-sanctioning. Moreover, the EU has been trying to overcome this issue by suggesting several mechanisms to provide a stable ground for the economic ties with sanctioned countries. This is an issue that has economic repercussions and sits within the wider context of not only state to state but state to business relations. From this wider context, this thesis will focus on this primary research question: How did the US's sanctions, within the scope of the Islamic Republic of Iranian sanctions policy, affected the economic environ- ment of the European Union under Obama and Trump's administration?