Türkiye'de iklim değişikliğine bağlı kalp krizi kaynaklı ölümlerin modellenmesi
Modeling of heart attack mortality caused by climate change in Turkey
- Tez No: 704346
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Health, Healthcare Management, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
İklim değişikliğine bağlı artan sıcaklıkların insan sağlığı üzerindeki etkisi halihazırda ve gelecekteki en kritik konulardan biridir. Bilim insanları iklim değişikliğinin sağlık etkilerinin çoğunun olumsuz olacağını düşünmektedir. Sıcalık ve nem artışına bağlı olarak belirli hastalıklara bağlı ölüm sayılarında özellikle solunum ve dolaşım yolları hastalıklarında artış olduğu literatürde yer almaktadır. Dünya sağlık örgütü verilerine göre dünyada en fazla ölüm kalp hastalıklarından kaynaklanmakta ve her yıl dünya genelinde 17 milyon kişi kalp damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Türkiye'de toplam ölümlerin % 40'ı dolaşım yolları hastalıkları nedeniyle gerçekleşmekte ve her yıl 200 bin kişi kalp krizinden yaşamını yitirmektedir. Bu çalışma 1990-2014 yıllarını ait OECD verileri kullanarak maksimum sıcaklık ve nemlilik indisine bağlı olarak Akut miyokard enfarktüsü (MI) diğer adıyla kalp krizi kaynaklı ölümlerin modellenmesini ve Türkiye için gelecek projeksiyonları oluşturulmasını kapsar. Çalışma kapsamında oluşturulan model ve projeksiyon sonuçları incelendiğinde Türkiye'de 2022-2060 döneminde maksimum sıcaklık ve nemlilik indisi artışına paralel olarak kalp krizine bağlı ölümlerde % 24 artış olacağı 2061-2099 döneminde ise bu artışın % 29'lara kadar çıkacağı öngerilmektedir. Sağlık harcamaları ile kalp krizine bağlı ölümler arasındaki ilişki incelendiğinde ise % 56 oranında negatif korelasyon hesaplanmıştır. Bu sonuş sağlık harcamalarının artırılmasının son derece önleyici bir uyum kapasitesi bileşeni olduğunu göstermektedir. Bu çalışma iklim değişikliğinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. Bu kapsamda ülkemizde ve küresel bağlamda iklim değişikliğine uyum ve azaltım tedbirlerin güçlendirilmesi ve finansal desteklerin artırılması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
The impact of rising temperatures due to climate change on human health is one of the critical issues now and in the future. Scientists think that most of the health effects of climate change will be negative. In the literature, there is an increase in the number of deaths due to the increase in temperature and humidity, especially in respiratory and circulatory diseases. According to the data of the World Health Organization, the most deaths in the world are due to heart diseases and every year 17 million people die from cardiovascular diseases worldwide. In Turkey, 40% of the total deaths occur due to circulatory diseases and 200 thousand people die from heart attacks every year. This study covers the modeling of mortality due to acute myocardial infarction (MI), also known as heart attack, based on the maximum temperature and humidity index using OECD data between 1990 and 2014, and evaluation of the adaptation capacity by including per capita health expenditures in the model and forming future projections for Turkey. When the model and projection results of this study are evaluated, it is predicted that there will be a 24% increase in deaths due to heart attacks in Turkey in the 2022-2060 period in parallel with the increase in the maximum temperature and humidity index, and this increase will reach 29% in the 2061-2099 period. When the correlation between health expenditures and deaths due to heart attack was compared, a negative correlation of 56% was calculated. This result shows that increasing health expenditures is a highly preventive adaptation capacity component. This study once again brought to light the negative impact of climate change on human health. In this context, it is inevitable to strengthen climate change adaptation and mitigation measures and increase financial support in our country and globally.