Öğretmenlerin 21. yüzyıl becerilerini kullanım yeterlilikleri ile öğretmenlerin değişime hazır olma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between teachers' qualifications to use of 21st century skills and teachers' levels of readiness for change
- Tez No: 704347
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı Uşak ilinde devlet okulunda görev yapmakta olan ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri kullanım yeterlilikleri ile değişime hazır bulunuşlukları arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini Uşaktaki ilkokul ve ortaokullarda görev yapmakta olan 3972 öğretmen ve 498 okul yöneticisi, örneklemini ise 640 öğretmen ve 82 okul yönetici oluşturmaktadır. Örneklemin seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada verileri toplamak amacıyla üç bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin görüşlerine göre öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri kullanım yeterliliklerinin“çok”düzeyinde olduğu, öğretmenlerin görüşlerine göre öğretmenlerin değişime hazır bulunuşluk düzeylerinin“çok”düzeyinde olduğu, okul yöneticilerinin görüşlerine göre öğretmenlerin değişime hazır bulunuşluk düzeylerinin“orta”düzeyde olduğu ve öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri kullanım yeterlilikleri ile değişime hazır bulunuşluk beceri düzeyleri arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the competence of using 21st century skills and readiness for change of primary and secondary school teachers working in public schools in Uşak. The research was designed in scanning model. The population of the research consists of 3972 teachers and 498 school administrators working in primary and secondary schools in Uşak, and the sample consists of 640 teachers and 82 school administrators. Convenience sampling was used in the selection of the sample. In order to collect data,“21st Century Teaching Skills Scale”developed by Orhan-Göksün (2016) and“School Readiness for Change Scale”developed by Helvacı (2015) were used. As a result of the research, according to the opinions of the teachers and school administrators, the competency of using 21st century skills of the teachers is at“high”level, according to the opinions of the teachers, the level of readiness for change is at the“high”level, and according to the opinions of the school administrators, the level of readiness for change of the teachers is at the“moderate”level. It has been determined that there is a positive and highly significant relationship between teachers' 21st century skills usage competencies and their readiness for change skill levels.