Preterm eylem prognozunun belirlenmesinde enfeksiyonun yeri ve ultrasonografi kullanımı
The place of infection and the use of ultrasonography in determining the prognosis of preterm labor
  1. Tez No: 704348
  2. Yazar: GÜLNAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN KANIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Preterm doğum, 37.gebelik haftası öncesi doğum olarak tanımlanır ve neonatal mortalite ve morbiditenin ana nedenidir. İnfant yaşam oranlarını düzeltmede anahtar preterm doğumları azaltmaktır. Preterm doğumun önceden öngörülmesi ve doğru yaklaşımlar önemlidir. Bu çalışmamızda preterm doğum riski olan olgularda servikal kanal uzunluk ölçümü gibi ultrasonografik bulguların prognozda rolü ve yararlılığını belirlemek ve preterm eylemin etiyolojisinde yer alabilen olası enfeksiyonların varlığını araştırmayı amaçladık. Çalışmaya preterm doğum riski ile yatırılan 24-36. gestasyonel haftalarındaki tekil gebelikli 25 olgu ile benzer gebelik haftalarında olan ve obstetri polikliniğine rutin gebelik takibi için başvuran asemptomatik 40 olgu alındı. Rutin obstetrik usg ve doppler ultrasonografi ardından dolu mesane altında, transabdominal yolla servikal kanal uzunluk ölçümleri yapıldı. Olası enfeksiyon araştırmasına yönelik laboratuvar tetkikleri için kan, idrar, servikal sürüntü örnekleri ile çalışma grubundaki olguların fetal akciğer matürite tayini ve amnion sıvı bakteriyolojik analizi için amniosentez örnekleri alındı. Çalışma grubunda 20 olguda ve kontrol grupta 25 olguda TAUSG ile ölçüm için net bir servikal kanal görüntüsü elde edilebildi.
Özet (Çeviri)
Preterm birth is defined as birth before 37 weeks of gestation and the main cause of neonatal mortality and morbidity. The key to improving infant survival rates is to reduce preterm births. Predicting preterm birth and appropriate management are important. We aimed to determine the role and usefulness of ultrasonographic findings such as cervical-length measurement for prognosis in cases with threatened preterm labor and to investigate presence of possible infections that may be involved in etiology. The study included 25 singleton pregnancies at 24-36 weeks who were hospitalized with risk for preterm delivery, and 40 asymptomatic women at similar gestational weeks who applied to the obstetrics outpatient clinic. Cervical-length measurements were performed using transabdominal-route under full-bladder following routine obstetric and doppler ultrasonography. Blood, urine, and cervical swab samples were taken for laboratory analysis and amniotic fluid samples from study group were taken for determining lung maturity and bacteriological analysis. A clear cervical canal image for measurement was obtained in 20 cases in study and 25 cases in control group.