Kamu harcamaları ve iktisadi büyüme arasındaki nedensel ilişkinin panel veri analizi
Panel data analysis of causal relationship between public expenditures and economic growth
- Tez No: 704380
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA YERDELEN TATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kamu harcamaları ülke ekonomisini doğrudan etkileyen faaliyetler bütünüdür. Kamu harcamaları kapsamında iktisadi büyümenin incelenmesi, yerel yönetimler ve kamuda yapılan yenilikler açısından oldukça önemli bir konudur. İktisadi büyüme kapsamında yapılan tüm etkinlikler kamu harcamaları ile doğrudan ilişkili olarak bulunmaktadır. Ülkelerin yürütmüş oldukları siyasi ve mali politikalar kamu harcamalarını doğrudan etkilemektedir. Kamu harcamalarının vatandaşların ve devletin ihtiyaçlarına yönelik yapılması ve bu alanda iktisadi büyüme için çeşitli maliye politikalarının incelenmesi büyük önem taşımaktadır. Kamu harcamaları ve iktisadi büyüme ilişkisi geçmiş teorilerde ele alınmış bir konu olsa da ülkelerin yürüttükleri maliye ve siyasi politikaların daim belirleyicisi olduğundan günümüzde hala popülerliğini korumaktadır. Bu ilişki ile ilgili dört durum söz konusu olmaktadır: kamu harcamalarından iktisadi büyümeye, iktisadi büyümeden kamu harcamalarına doğru tek yönlü nedesellik, kamu harcamaları ile iktisadi büyüme arasında karşılıklı nedensellik ve birbirleri arasında herhangi bir nedensellik ilişkinin bulunmaması durumudur. Yapılan çalışmalar ülkeden ülkeye ve aynı ülkenin farklı dönemleri için sonuçların farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu tezde kamu harcamaları ile iktisadi büyüme arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında kamu harcamalarının yapılma nedenleri, kamu harcama faaliyetleri ve iktisadi büyüme içinde kamu harcamalarının yeri gibi konular üzerinde durulmuş, kamu harcamaları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki Wagner kanunu kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında söz konusu ilişki OECD ülkeleri için panel nedensellik testleri yardımıyla incelenmiştir. Analiz sonucuna göre iktisadi büyümeden kamu harcamalarına doğru tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public expenditures are the whole of activities that directly affect the country's economy. The examination of economic growth within the scope of public expenditures is a very important issue in terms of local governments and innovations in the public sector. All activities within the scope of economic growth are directly related to public expenditures. Political and financial policies of countries directly affect public expenditures. It is of great importance to make public expenditures for the needs of citizens and the state and to examine various fiscal policies for economic growth in this area. Although the relationship between public expenditures and economic growth has been a subject that has been discussed in the past theories, it still maintains its popularity today as it is the permanent determinant of the fiscal and political policies of the countries. There are four cases related to this relationship: causality from public expenditures to economic growth, from economic growth to public expenditures, mutual causality and the absence of any causal relationship. Studies have shown that the results vary from country to country and for different periods of the same country. In this thesis, the relationship between public expenditures and economic growth has been examined. Within the scope of the research, issues such as the reasons for public expenditures, public expenditure activities and the place of public expenditures in economic growth were emphasized, and the relationship between public expenditures and economic growth was discussed within the scope of Wagner's law. In the application part of the study, the relationship in question was examined with the help of panel causality tests for OECD countries. According to the results of the analysis, it was determined that there is a one-way causality relationship from economic growth to public expenditures.