The withstanding difference: Social effects of modernization and globalization in China and Taiwan
Geride kalan fark: Modernizasyon ve küreselleşmenin Çin ve Tayvan'da toplumsal etkileri
- Tez No: 704381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Literatür, ekonomik gelişimin toplum düzeyinde özgürlükçü ve liberal demokratik değerleri arttırdığını göstermiştir. Kültürlerarası etkileşim ve küresel medya tüketiminin kozmopolit değerleri arttırdığı, internet kullanımının otoriter rejimlere güveni azalttığı göstermiştir. Bu çalışma küreselleşme ve modernleşmenin Çin'de toplumsal değerleri ve siyasal meşruiyet algısını nasıl etkilediğini incelemiştir. Hükümetin vatansever eğitim kampanyası ve internet kontrol mekanizmaları, istenmeyen toplumsal sonuçlara karşı önlemler olarak ele alınmıştır. Çin'de sosyopolitik bağlamın toplumsal değişim üzerindeki özgün etkisini saptamak için Tayvan referans alınarak farklar arasındaki fark yaklaşımı uygulanmıştır. Sonuçlar, kontroller sabit tutulduğunda dahi Çin'de Tayvan'a göre daha yavaş bir kuşaklararası toplumsal değişim bekleneceğine işaret etmiştir. Sonraki analizlerde, milli aidiyetin kontrollerden bağımsız olarak meşruiyet algısıyla pozitif ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçlar, alınan karşı önlemlerin toplumsal değişimi yavaşlatmakta ve meşruiyeti sürdürmekte etkili olduğu yönünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Literature has shown that economic development increases liberal democratic and emancipative values at the societal level. Intercultural interaction and global media exposure have been linked with increased cosmopolitan values, and internet usage with distrust towards authoritarian regimes. This study investigated how modernization and globalization affect social values and political legitimacy perceptions in China. The Patriotic Education Campaign and internet control mechanisms of the government were conceptualized as countermeasures against unwanted social effects. To identify the unique effect of China's sociopolitical context, the difference-in-differences approach was applied, taking Taiwan as a reference. The results implied that even at fixed levels of controls, a slower rate of intergenerational social change is expected in China compared to Taiwan. In later analyses, national identification was found positively related with legitimacy perceptions independently from controls. The findings were interpreted as signifying the effectiveness of countermeasures in slowing down social change and maintaining legitimacy.