Hollanda hastalığına yakalanma riski taşıyan ülkelerde Çevresel Kuznets Eğrisi geçerliliğinin sınanması
Testing the validity of the Environmental Kuznets Curve in countries which carry risk to get caught to the Dutch disease
  1. Tez No: 704383
  2. Yazar: ERGÜN KENAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA DENİZ KARAKOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin geçerliliği, Hollanda Hastalığı'na yakalanma riski taşıyan Hollanda, Norveç, Nijerya ve Endonezya için sınanmaktadır. Çalışmada, kişi başına GSYİH ve kişi başına ekolojik ayakizi, 1961-2017 dönemini için yıllık veriler kullanılarak Johansen eş bütünleşme testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Hollanda ve Norveç için ters-N; Nijerya ve Endonezya için N şekilli bir ilişkinin var olduğu elde edilerek, Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezinin geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the validity of the Environmental Kuznets Curve hypothesis has been tested for the Netherlands, Norway, Nigeria and Indonesia, which carry risk to get caught to the Dutch Disease. In the study, the Johansen cointegration test was applied by using the GDP per capita and the ecological footprint per capita, annual data for the 1961-2017 period. According to the analysis results, it is concluded that there is a reverse-N for Netherlands and Norway, and an N-shaped relationship for Nigeria and Indonesia, and the Environmental Kuznets Curve hypothesis is not valid.