Normal kilolu non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı olan bireylerde tıbbi beslenme tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of medical nutrition treatment in lean patients with nonalcoholic fatty liver disease
- Tez No: 601732
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜVEDDET EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN, PROF. DR. YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu araştırmada; BKİ'ye göre normal veya obez kategoride olan, NAYKH tanılı bireylerde, TBT ve yoğun yaşam tarzı değişikliği müdahalesinin (YYTDM), karaciğer yağlanması üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2016-2018 yıllarında, Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Enstitüsü'ne başvuran 35 kişiyle yürütülmüştür. Çalışmanın başlangıcında, 'Bilgi Formu', 'Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ)', 'Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ)' uygulanmış, 3 Günlük Besin Tüketim Kayıtları alınmış, biyokimyasal tahliller analiz edilmiş ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. BKİ>30 kg/m2 olanlar (obez grup) ağırlığının %5-10'unu; BKİ 20,5-24,8 kg/m2 olanlar (normal grup) yağ oranlarını azaltmaya yönelik, bireysel özellikleri doğrultusunda hazırlanan TBT ve YYTDM kapsamında, bir hafta yüzyüze görüşme; diğer hafta telefon görüşmesiyle takip edilmiştir. 8 haftanın sonunda, antropometrik ölçümler, BİA analizleri, Fibroscan ve biyokimyasal tahliller tekrarlanmıştır. Bireylerin yaş ortalaması 44,43±11,62 yıldır. Gruplar IPAQ kategorileri ve DEBQ yeme stilleri bakımından benzerdir (p>0,05). Çalışma sonunda, normal grup vücut ağırlığının %5,44'ünü; obez grup %5,68'ini kaybetmiştir (p>0,05). Bel çevresi ortalamaları, normal grupta 87,29±6,39 cm'den, 80,36±6,5 cm'ye (p=0,009), obez grupta 110±8,86'dan, 102,29±7,77 cm'ye (p=0,005) düşmüştür. AST, normal grupta 33,71±13,45 U/L'den 22,55±6,39 U/L'ye (p=0,009); obez grupta 23,14±5,99 U/L'den 20,76±5,11 U/L'ye (p=0,174) ve ALT normal grupta 60,57±41,97 U/L'den 34,76±24,90 U/L'ye (p=0,059); obez grupta 31,85±15,73 U/L'den 24,71±9,97 U/L'ye (p=0,087) azalmıştır. Fibroscan-CAP değeri normal grupta 295,85±39,26 dB/m'den, 231,71±40,61 dB/m'ye (p=0,000); obez grupta 325,33±38,91 dB/m'den 264,19±47,45 dB/m'ye (p=0,000) düşmüştür. Normal kilolu 8 kişide (%57,1) ve obez olan 8 kişide (%38,1) karaciğerde yağlanma saptanmamıştır (CAP
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of Medical Nutrition Treatment (MBT) and intensive lifestyle intervention on fatty liver in lean or obese patients with NAFLD according to BMI. The study was carried out with 35 people who applied to Marmara University Gastroenterology Institute in 2016-2018. At the beginning of the study 'Data Form', 'Dutch Eating Behavior Questionnaire' (DEBQ), 'International Physical Activity Questionnaire' (IPAQ) were applied, '3-Day Food Consumption Records' and anthropometric measurements were taken, biochemical analyzes were analyzed. BMI> 30 kg/m2 (obese group) 5 to 10% by weight and patients with BMI 20,5-24,8 kg/m2 (lean group) were followed-up for one week face-to-face and other week phone calls within the scope of MBT and intensive lifestyle change intervention which were prepared in accordance with their individual characteristics to reduce fat ratios. At the end of 8 weeks, anthropometric measurements, BIA analyzes, Fibroscan and biochemical tests were repeated. The mean age of the subjects was 44,43±11,62 years. The groups were similar in terms of IPAQ categories and DEBQ eating styles (p> 0,05). At the end of the study, lean group lost 5,44% and obese group lost 5,68% of the their own body weight (p>0,05). The mean waist circumference in lean group decreased from 87,29±6,39 cm to 80,36±6,5 cm (p=0,009) and in obese group decreased from 110±8,86 to 102,29±7,77 cm (p=0,005). Levels of AST in lean group increased from 33,71±13,45 U/L to 22,55±6,39 U/L (p=0,009), in obese group from 23,14±5,99 U/L to 20,76±5,11 U/L (p=0,174) and levels of ALT for lean group decreased from 60,57±41,97 U/L to 34,76±24,90 U/L (p=0,059), in obese group from 31,85±15,73 U/L to 24,71±9,97 U/L (p=0,087). Fibroscan-CAP value in lean group decreased from 295,85±39,26 dB/m to 231,71±40,61 dB/m (p=0,000), and in obese group decreased from 325,33±38,91 dB/m to 264,19±47,45 dB/m (p=0,000). At the end, steatosis of liver was not detected in 8 lean patients (57,1%) and 8 obese patients (38,1%) (CAP