Applying machine learning approaches to price prediction
Makine öğrenimi yaklaşımlarının fiyat tahminlemesine uygulanması
  1. Tez No: 704392
  2. Yazar: ABDUSSAMET DUMANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YENİAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Fiyat tahmini problemlerinde yaygın olarak makina öğrenimi tabanlı çözümler uygulanabilmektedir. Genelleştirilmiş lineer modeller veya lineer regresörler gibi lineer tahminleyiciler, genel olarak, özelliklerini kullanarak piyasadaki bir ürünün fiyatını tahmin etmek için tercih edilmelerine rağmen, daha esnek olan doğrusal olmayan modeller sıklıkla kullanılmamaktadır. Bu çalışmada, yaklaşık 14 milyon aracın geçmiş ve güncel satış verisinden yararlanılarak, teknik özellikler ve satış tarihindeki finansal göstergelerle birlikte ele alınarak fiyat tahmini için bir model geliştirilecek ve başarım düzeyi literatürdeki algoritmalarla karşılaştırılacaktır. Bu analizin ışığında, bir otomobilin belirli bir tarihteki fiyatını tahmin edecek olan modelin başarımı incelenecek; aracın değerine karar vermede, teknik özelliklerinin yanı sıra, daha önceki çalışmalarda göz ardı edilen finansal göstergeler de dikkate alınacaktır. Öğrenme eğrileri, aşırı öğrenme veya yetersiz öğrenme durumları, modelin hata değerleri veri setinin farklı karakteristiğe sahip alt kümeleri üzerinde de test edilerek ayrıca incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Machine learning based solutions are widely applied to price prediction problems. Although linear estimators such as generalized linear models or linear regressors are generally preferred to estimate the price of a product in the market using its properties, nonlinear models that are more flexible are not often used. In this study, a model for price estimation developed by using the past and current sales data of approximately 14 million cars, considering the technical specifications and financial indicators at the date of sale, and the performance level compared with the common algorithms. In the light of this analysis, the performance of the model that predicts the price of a car at a certain date examined. In determining the value of the cars, besides its technical characteristics, financial indicators ignored in previous studies have been taken into account. Learning curves, overfitting or underfitting situations and the error values also examined by testing the model on subsets of the data set with different characteristics.