Hekimlerin COVID 19 pandemi sürecinde güncel COVID 19 rehberine uyumu, pandemi ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkındaki bilgi düzeyi
Physicians' in the COVID 19 pandemic process current compliance with the COVID 19 guidelines, pandemic and personal protective level of knowledge on equipment usage
  1. Tez No: 704454
  2. Yazar: BURHANETTİN BURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ARDIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda hekimlerin COVİD-19 pandemisi ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkındaki bilgi düzeyinin tespit edilmesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan COVID-19 rehberine uyum oranının araştırılması amaçlanmıştır MATERYAL VE METOT: Çalışmamız Mart 2021 ve Kasım 2021 tarihleri arasında Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi, Akçabat Devlet Hastanesi, Fatih Devlet Hastanesi ve merkezde yer alan Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan hekimlere yapılmıştır. COVID-19 rehberi baz alınarak hazırlanan anket, bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu onaylayan 348 hekim ile yüz yüze ve elektronik ortamda anketler uygulandı. BULGULAR: Araştırmaya katılan hekimlerin COVID 19 pandemi sürecinde güncel COVID 19 rehberine uyumu, pandemi ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkındaki bilgi düzeyleri incelendi. COVID 19 hakkındaki bilgilere verilen toplam doğru yanıt sayıları ortanca 20, en düşük 13, en yüksek 24 idi. Genel olarak bakıldığında hekimlerin yüksek doğru yanıt oranına sahip olduğu görüldü. KKE ile ilgili sorulara verilen doğru yanıt sayıları ise ortanca 5, en düşük 2, en yüksek 5 idi. Yaş gruplarına göre COVID 19 hakkındaki bilgilere verilen doğru sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görüldü. Buna göre 35 yaşından küçük hekimlerin verdiği doğru yanıt ortancası; 35-45 ve 45 yaş üzeri hekimlere göre anlamlı düzeyde daha düşüktü. Meslekte çalışma süresi grupları bakımdan bilgilere verilen doğru sayıları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi. Bu durumda 15 yıldan fazla süreli çalışan hekimlerin doğru yanıt sayısı, 5 yıldan az süreli çalışan hekimlere göre anlamlı düzeyde daha yüksekti. Diğer karşılaştırmalarda ise cinsiyetlere ve aile hekimi olma durumuna göre verilen doğru yanıt sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı tespit edildi SONUÇ: Hekimlerin COVID 19 ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkındaki sorulara yüksek oranda doğru yanıt verdiği gözlemlendi. Hekimlerin bilgilerinin güncel tutulması pandeminin yönetimi konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle hekimlerin Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı güncel COVID 19 rehberi ve literatürde yer alan güncel bilgileri takip etmesi önem arz etmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: COVID-19, pandemi, doktor, bilgi düzeyi, anket, kişisel koruyucu ekipman,
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, it was aimed to determine the level of physicians' knowledge about the usage of personal protective equipment(PPE) about the COVID-19 pandemic and to investigate of physicians' rate of compliance with the COVID-19 guideline published by the Ministry of Health MATERIALS AND METHODS: Our study was carried out between March 2021 and November 2021 on physicians working in Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi, Akçabat State Hospital, Fatih State Hospital and Family Health Centers in the city center. The questionnaire, which was prepared based on the COVID-19 guideline, was administered face-to-face and electronically with 348 physicians who approved the informed consent form. RESULTS: The level of knowledge of the physicians participating in the study about the compliance with the current COVID 19 guideline, the pandemic and the use of personal protective equipment during the COVID 19 pandemic process was examined.. The total number of correct answers to information about COVID 19 was median 20 lowest 13 highest 24. In general, it was seen that physicians had a high correct response rate. The median number of correct answers to the questions about PPE was 5, the lowest 2 and the highest 5. It was seen that there was a statistically significant difference between the number of correct numbers given to the information about the age groups , accordingly, the median of correct answers given by physicians younger than 35; It was significantly lower than physicians aged 35-45 and over 45 years. The difference between the number of correct numbers given to the information in terms of working time groups in the profession was statistically significant. In this case, the number of correct answers of physicians who worked for more than 15 years was significantly higher than those of physicians who worked for less than 5 years. In other comparisons, it was determined that there was no statistically significant difference between the number of correct answers given according to gender and being a family doctor. CONCLUSIONS: It was observed that physicians gave a high rate of correct answers to questions about COVID 19 and the use of Personal Protective Equipment. Keeping the information of physicians up-to-date is of great importance in the management of the pandemic. For this reason, it is important for physicians to follow the current COVID 19 guide published by the Ministry of Health and the updated information in the literature. KEY WORDS: COVID-19, Pandemic, Doctor, knowledge, Questionnaire, Personal Protective Equipment,