Farklı hasat dönemlerinden elde edilen patlıcan tohumlarında hasat sonrası olgunlaştırma işlemlerinin tohum kalite kriterleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of post-harvest ripening processes on seed quality criterias in eggplant seeds obtained from different harvest periods
  1. Tez No: 704461
  2. Yazar: KÜBRA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU BEGÜM KENANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, Kemer, Aydın siyahı ve Manisa kır çizgili patlıcan çeşitlerinde farklı dönemlerde hasat edilen tohumlarda değişken sıcaklıklarla yapılan olgunlaştırma uygulamalarının canlılık ve Fenol, Antioksidan aktivasyonu üzerine etkilerini incelemek amacıyla 2018-2019 yıllarında yürütülmüştür. Denemeler Uşak Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma laboratuvarı ile deneme arazisinde yürütülmüştür. Çalışmada çimlenme-çıkış oranları (%), ortalama çimleme-çıkış süreleri (gün), kontrollü bozulma testleri, priming, fenol ve antioksidan analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of ripening treatments at variable temperatures on the vitality and activation of Phenol and Antioxidant in seeds harvested in different periods in Kemer, Aydın siyahı and Manisa kır çizgili eggplant varieties in 2018-2019. The experiments were carried out in the research laboratory and on the experimental area of Uşak University Faculty of Agriculture. In the study, germination-emergence rates (%), mean germination-emergence times (days), controlled deterioration tests, priming and Phenol, Antioxidant analyzes were performed.