İleri derece varus deformiteli dizlerde total diz artroplastisi sonuçlarımız
Total knee arthroplasty in patients with severe varus deformity
- Tez No: 704462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Total diz artroplastisi tarihçesi, diz eklemi anatomisi ve biyomekaniği, diz artroplastisi kinematiği, diz artroplastisi endikasyonları, cerrahi tekniği ve sonrasında görülebilecek komplikasyonlar hakkında genel bilgilerin de sunulduğu bu çalışmada, ileri derecede varus deformitesi olan olgulardaki total diz artroplastisi uygulamalarımızın sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde 2002-2012 yılları arasında total diz artroplastisi uygulanan 15 dereceden fazla varus deformitesi olan 83 hasta çalışmaya dahil edildi. 83 hastanın 52'si kadın (%63), 31'i erkekti (%37). Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 68,83±6,62 (dağılım 48-83) olup ortalama takip süresi 56,02±20,14 aydı (dağılım 24-112). Hastaların preoperatif alt ekstremite dizilimi 15° ile 26° arasında varus yönünde değişmekte olup ortalama 19,55±2,87° idi. Hastalara iki farklı tasarımda protez uygulandı. 27 hastaya Performance Avant marka (Biomet Europe, Valencia, Spain) total diz protezi kullanıldı. 8 hastada AÇB kesen tipte, 18 hastada AÇB koruyan tipte protez kullanıldı. 56 hastaya Vanguard marka (Biomet, Warsaw, Indiana) total diz protezi kullanıldı. 24 hastada AÇB kesen tipte, 32 hastada AÇB koruyan tipte protez kullanıldı. Amerikan Diz Cemiyeti skorlama sistemine göre yapılan değerlendirmede ameliyat öncesi dönemde çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama diz skoru 44,86±5,61 (dağılım 22-56) olarak saptandı. Hastaların son kontrollerinde diz skoru ortalama 89,52±8,9 (dağılım 40-100) idi. Buna göre 71 olgu (%85,6) mükemmel, 10 olgu (%12) iyi ve 2 olgu (%2,4) kötü sonuç olarak değerlendirildi. Fonksiyon skorları değerlendirildiğinde ise preoperatif olarak ortalama 32,17±8,45 (dağılım 5-45) olan fonksiyon skorlarının son takiplerde 83,61±12,48 (dağılım 20-95) olduğu saptandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların son kontrollerinde bacak uzun grafileri üzerinde ölçülen tibiofemoral açı ortalaması valgus yönünde 4,82°±1,84 (dağılım 0-8) olarak saptandı. Ameliyat öncesi dönemde yapılan değerlendirmelerinde hastaların diz eklem hareket açıklığı ölçülmüş olup ortalama 91,87°±8,72 (dağılım 65-110°) idi. Ameliyat sonrası son kontrollerinde hastaların diz eklem hareket açıklığı ölçülmüş olup ortalama 116,39°±6,08 (dağılım 100-125°) idi. AÇB kesen ve AÇB koruyan tipteki protezler karşılaştırıldığında, postoperatif diz skorları ve fonksiyon skorları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadığı saptandı (p=0,715, p=0,275). 2 hastada (%2,4) aseptik gevşeme nedeniyle tek basamaklı revizyon cerrahisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Our study, in which historical development, kinematics, indications, surgical techniques and complications of total knee arthroplasty (TKA) are presented, aims to evaluate our experience about TKA in patients with severe varus deformity. This study reviews total knee arthroplasties performed in Istanbul Education and Research Hospital, Orthopaedic Surgery and Traumatology Department between 2002 and 2012 in 83 patients (52 females, 31 males) who had a severe fixed deformity of ≥ 15° varus. The mean age at the time of initial knee replacemet was 68,83±6,62 years (range, 48-83 years) and the mean duration of follow-up was 56,02±20,14 months (range, 24-112 months). The mean preoperative tibiofemoral varus was 19,55°±2,87 (range, 15-26°). 27 of the arthroplasties were performed with the use of Performance Avant implants (Biomet Europe, Valencia, Spain). 18 of these were posterior cruciate-retaining (PCR) and the remaining were posterior cruciate-stabilizing (PCS) total knee prostheses. Vanguard implants (Biomet, Warsaw, Indiana) were used in 56 patients (32 PCL-retaining, 24 PCL-stabilizing). The preoperative knee score was 44,86±5,61 (range, 22-56). The average postoperative knee score was 89,52±8,9 (range, 40-100). 71 patients (%85,6) had excellent, 10 patients (%12) had good and 2 patients (%2,4) had poor results at the final evaluation. The mean preoperative and postoperative function scores were 32,17±8,45 (range, 5-45) and 83,61±12,48 (range, 20-95), respectively. The tibiofemoral angle was restored to valgus alignment to a mean of 4,82°±1,84( range, 0-8°). The preoperative flexion was 91,87°±8,72 (range, 65-110°). After surgery, the mean flexion was 116,39°±6,08 (range, 100-125°). When PCR and PCS prostheses are compared the differences in postoperative knee scores and function scores were not statistically significant (p=0,715, p=0,275). 2 patients had undergone single-stage revision surgery due to aseptic loosening of the tibial component.