Günde tek ya da çift yapılan akut yüksek şiddetli aralıklı egzersizin plazma IL-6, BDNF ve osteokalsin seviyelerine etkisi
Plasma IL-6, BDNF and osteocalcin responses to single vs repeated bouts of acute HİGH-intensity interval exercise
- Tez No: 704478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN NAZAN KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günde tek seans egzersize kıyasla çift seans egzersiz; performans ve sağlığın geliştirilmesine dair metabolik adaptasyonları daha fazla arttırabilmektedir. Enerji, karbonhidrat ve yağ metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynayan interlökin-6 (IL-6), beyinden türevli nörotrofik faktör (BDNF) ve osteokalsin (OC)'nin akut egzersizle arttığı bilinmekle beraber günde çift seans yüksek şiddetli aralıklı egzersize yanıtları henüz bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı, günde tek ya da çift seans yapılan akut yüksek şiddetli aralıklı egzersizin (YŞAE) plazma IL-6 ve ilişkili olduğu BDNF ve karboksillenmemiş osteokalsin (ucOC) yanıtlarına etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya düzenli antrenman yapan 20 erkek dayanıklılık (koşu, bisiklet ve triatlon) sporcusu katılmıştır. Katılımcılar randomize çapraz tasarımla en az 72 saat ara ile tek ve çift YŞAE uygulamasına katılmıştır. Çift YŞAE günü (YŞAE-Ç) 3 saat ara ile günde iki kez, tek YŞAE günü (YŞAE-T) ise günde bir kez YŞAE uygulanmıştır. Bisiklet ergometresinde maksimal oksijen tüketiminin %100'ü şiddetinde 10x1 dk (60 Watt'ta 75 sn aktif toparlanma periyodları ile) protokolü kullanılmıştır. YŞAE-T ve YŞAE-Ç'nin ikinci YŞAE uygulamasından hemen önce ve hemen sonra 10 ml venöz kan alınarak plazma IL-6, BDNF ve ucOC değerleri immünosorbent test (ELISA) yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Tekrarlayan Ölçümlerde İki Faktörlü Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Compared to a single session training twice exercise sessions performed a day results in greater metabolic adaptations that improve performance and health. Although it is known that interleukin-6 (IL-6), brain-derived neurotrophic factor (BDNF) and osteocalcin (OC), which play an important role in the regulation of energy, carbohydrate and fat metabolism as well as increase with acute exercise, their response to double-session high intensity interval exercise per day is not yet known. This study set out to assess the effects of acute high intensity interval exercise (HIIE) administered once or twice a day on plasma IL-6, BDNF and osteocalcin responses. Twenty male endurance (running, cycling and triathlon) athletes who regularly train at recreational level participated in this study. Volunteers participated in a single (HIIE-S) or double HIIE (HIIE-D) in a randomized crossover design. HIIE-D performed HIIE twice a day with an interval of 3 hours, and HIIE-S once a day. HIIE consisted of 10x1 min cycling at 100% maximal oxygen uptake, interspersed with 75 s of low-intensity cycling at 60 W. Ten ml of venous blood was drawn at rest and immediately following HIIE on day HIIE-s and the second HIIE on HIIE-D day. Plasma IL-6, BDNF and uncarboxylated osteocalcin (ucOC) levels were determined by immunosorbent test (ELISA) method. Two-way repeated measures ANOVA were used to analyse the data.