Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi yerleşkesi ağ ortamının iyileştirilmesi ve güvenlik politikalarının belirlenmesi
Improving the network environments in campus of MKU and adjusting the security policies
  1. Tez No: 704516
  2. Yazar: NURAT KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi örneği üzerinden ağ ortamlarının güvenliği konusu işlenmiştir. Güvenlik konusu pek çok açıdan hassas bir konu olup, titizlikle üzerine çalışmayı gerektiren bir konudur. Üniversite ağ ortamları diğer ağ ortamları gibi hem teknik olarak hem de güvenlik politikaları ile güvenli hale getirilebilmektedir. Ancak bu işlem tek bir seferde çözümlenebilecek bir durum olarak görülmemeli, sürekli denetim ve gözden geçirme ile döngüsel bir şekilde sürdürülebilir bir halde yürütülmelidir. Tezin araştırma kısmında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi içinde kurulan bir laboratuvar ortamında çeşitli yöntemlerle kaba kuvvet saldırıları düzenlenmiş ve ağ yapısının çeşitli açıkları tespit edilmiştir. Bu açıkların tespiti sonrası çözüm önerileri tezin sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of security of network environments is studied through the example of Hatay Mustafa Kemal University. Security is a sensitive issue in many respects, and it is a subject that needs to be worked on meticulously. University network environments can be secured both technically and together with security policies similar to other network environments. However, this process shall not be seen as a situation that can be resolved at one time, it should be handled in a cyclically sustainable method with continuous surveillance and review. In the research part of the study, brute force attacks were coordinated by various methods in a laboratory established in Hatay Mustafa Kemal University and various deficiencies of the network structure were determined. After determining these deficits, solution suggestions are provided in the conclusion section of the thesis.