İskele optimizasyonu ve bir uygulama
Jetty optimization and an application
- Tez No: 704526
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma, bir limana gelen petrol tankerlerinin gemi-iskele programını Yöneylem Araştırması tekniklerini kullanarak optimize etmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Problemin çözümü için limana yanaşan üç yüz adet geminin verisi toplanmıştır. İncelenen problem literatürde dinamik ve ayrık rıhtım tahsis problemi olarak geçmektedir. Rıhtım tahsis probleminin temel amaçlarından biri de gemilerin limanda bekleme süresini en küçükleyecek şekilde gemilerin rıhtıma yanaşma sırasını belirlemektir. Bunun için tam sayılı doğrusal programlama modeli sunulmuştur. Modelde, rıhtıma yanaştırılacak gemilerin tonaj ve draft kısıtları da göz önünde bulundurulmuştur. Ek olarak, büyük boyutlu problemlerde en iyi çözüme makul bir sürede yakınsayan bir metasezgisel algoritma geliştirilmiştir. Bulgular: Tam sayılı programlama modeli küçük boyutlu örnek grubunu sorunsuzca çözmüştür. Büyük boyutlu örnek setleri için geliştirilen tavlama benzetimi algoritması, tam sayılı modelin çözümü ile karşılaştırıldığında, algoritmanın aynı sonuçları daha kısa sürede çözdüğü görülmüştür. Sonuç: Küçük boyutlu problemlerde her iki yöntemin de, güçlü ve planlama ufkuna bağlı olarak uygulanabilir olduğu görülmüştür. Büyük boyutlu problemlerde ise tavlama benzetimi algoritmasının uygulanabilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to optimize the docking program of oil tankers by using operations research methods. Method: Data set is collected from three hundred docking ships in order to solve the problem. Evaluated problem is known in the literature as the dynamic and discrete berth allocation problem. One of the main purposes of berth allocation problem is to determine the docking sequence of ships by minimizing the waiting time of each ship in the dock. In this model, we used integer linear programming. Tonnage and draft constraints of the docking ships were also taken into consideration in the model. In addition, a metaheuristic algorithm, which converges the result to the most plausible solution especially in large scale problems, was developed. Findings: Integer linear programming successfully solved the problem of the small sample group. In addition, simulated annealing algorithm which is developed for larger sample groups provided the same results, however in a shorter timeframe when compared to the integer model. Result: In conclusion, in small-size problems, it has been understood that both methods were strong and applicable depending on the planning horizon. In big-size problems, it has been detected that simulated annealing algorithms were applicable.