Bir ticari aracın ön çarpışma dayanımını artırmaya yönelik bir uygulama
A study to increase the front crash strength of a commercial vehicle
- Tez No: 307066
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ.MEHMET PALABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde ulaşımda en sık kullandığımız ulaşım aracı şüphesiz otomobillerdir. Otomotiv sektörü son bir asır içerisinde çok önemli gelişme göstermiş ve her geçen gün artan talebe, zorlu rekabet koşullarına rağmen daha fazla güvenlik, düşük ağırlıklık ve yüksek performansla cevap vermeye çalışmaktadır. Bu rekabet ortamı içerisinde üretici firmalar daha ucuz ve daha güvenli araçları daha kısa sürelerde tüketiciyle buluşturma amacı içerisinde ürün geliştirme süreçleri olabildiğince kısa ve verimli tutma bilinci içerisindedirler.Otomotiv geliştirme süreci içerisinde saç gövde tasarımının önemli bir rolü vardır. Saç gövde araca ait motor ve aktarma organları başta olmak üzere aracın bütün sistemlerinin üzerine bağlandığı bir iskelet görevi görür. Bunun yanında, araçtan beklenen başlıca güvenlik gerekliliklerini aracın herhangi bir kaza durumunda yerine getirir ve yolcu güvenliği sağlar.Araca ait güvelik sistemi tasarımı araç tasarımının ilk temel tasarım aşamalarında başlar. Bu ilk tasarım aşamasında arac iskelet yapısına gelen kuvvetler ve bu kuvvetlerin araç gövdesi üzerindeki dağılımları göz önüne alınır. Ön çarpışma testleri araçtan ilk beklenen dayanım gerekliliklerindendir. Çarpışma testleri sırasında hedef değerlere ulaşılabilmesi için çapışma dayanımı optimizasyonu yapılmalıdır.Bu çalışmada hafif ticari araç sınıfında bir araç için ön çarpışma dayanımı artırmaya yönelik, farklı şekil ve kalınlık değişkenlerinin etkisi araştırılarak, bir darbe sönümleyici tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sunulan bu çalışmada taşıtlarda çarpışma enerjisi yönetimine yönelik teorik bilgi aktarılmanın yanında, bu enerjinin kontrolü ve sönümlenmesine yönelik bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays automobiles are the vehicles which we use most frequently in transportation certainly. Automotive industry has showed an important development in last century and eventhough increasing demand and harder competition it is trying to achieve more safety, light weight and high performance day by day. In this competition, car producers are trying to decrease product development process time and increase the efficiency in the aim of giving cheaper and safer vehicles to the customers.In automotive development process, body in white design has an important role. Body in white has a duty to be attached by all of the systems of the vehicle such as engine and transmission systems. In addition to this, it provides the main safety requirements in a case of crash and protects the occupant environment.The safety system design of a vehicle starts in early main design stages of the vehicle design process. In these early design stages, the forces which the vehicle may come across and the load distributions are considered. The first strength requirement expected from the body to achieve is crash requirements. Front crash strength needs to be optimized if the front crash requirements are aimed to achieve by the design engineer.In this study, a crash energy absorber design of a commercial vehicle has been implemented to improve the front crash strength by investigating different form, shape and thickness effects. Besides the informing about the theoretical information and background of crash energy management, also an analytic design has been performed.