WHO ve UNICEF'in önerdiği anne sütünün özendirilmesi ve formül sütlerin kullanımı konusunda sağlık personelinin bilgi birikiminin ve yapılacak eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Health professional's knowledge and attitude about the WHO code for the use of breastmilk substitutes
- Tez No: 70453
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Anne sütü, bebeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi ve büyüme göstermesin de en uygun besidir.özellikle doğumdan sonra ilk 4-6 ay yalnız anne sütü ile beslenme çok önemlidir. Emzirmenin desteklenmesi ve korunmasında önemli yeri olan doğum öncesi ve doğum sonrası bakımda sağlık personelinin bilgi birikimi.danışmanlığı ve yapacağı eğitim çok önemlidir. Çalışma/'sağlık personelinin, anne sütü ile beslenme, Bebek Dostu Hasta neler ve Anne Sütü Yerine Geçen Ürünlerin Pazarlanması İle İlgili Uluslararası Yasa“ konusunda bilgi birikimlerini belirlemek amacıyla planlandı. Veriler Çapa Tıp Fakültesi, SSK İstanbul Eğitim Hastanesi.SSK Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Hastanesi.Vakıf Guraba Hastane si ve 16 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlama Merkezinde çalışan hekim, hemşire ve ebe-hemşirelere,araştırıcı tarafından literatür bilgisine dayanılarak hazırlanan anket formu, eğitim öncesi ve eğitim sonrası uygulanarak elde edildi. Veriler, bilgisayar SPSS paket programı uygulanarak,yüzdelik,student t testi, X2(ki-kare) testi ile değerlendirildi. Araştırmaya katılacak sağlık personelinin kadın-doğum, yenidoğan servislerinde ve sağlam çocuk polikliniklerinde çalışması ve verilecek eğitimi almayı kabul etmeleri şartı arandı.Araştırmanın evreni bu şekilde oluşturuldu. Araştırmaya katılan sağlık personelinin çalıştığı bölümlerde araştırıcı tarafından ”Anne Sütü Yerine Geçen Ürünlerin Pazarlanması İle İlgili Uluslararası Yasa“ya uygunluğun değerlendirildiği ”Gözlem Formu“ dolduruldu. Hekimlerin tamamı yüksek lisans mezunu.hemşirelerin ve ebe-hemşirelerin çoğu önlisans mezunuydu. Sağlık personelinin yarıdan çoğu çocuk sahibi idi.Büyük bir kısmı daha önce ”Anne Sütü Yerine Geçen Ürünlerin Pazarlanması İle İlgili Uluslararası Yasa" yi bilmiyordu. Sağlık personeli arasında eğitim öncesi en yüksek puan ortalaması hekim- -72-lere.daha sonra hemşirelere ve en düşük puan ortalaması ebe-hemşirelere ait idi.Eğitim sonrası ebe-hemşirelerin hekimlerle aynı puan ortalamasına eriştikleri görüldü. Bebek Dostu Hastaneleri ve Anne Sütü Yerine Geçen Ürünlerin Pazarlanması İle İlgili Uluslararası Yasa'yı bilenlerin sayısında eğitim sonrası artış görüldü. Sağlık personeli arasında.mama önerdiğini en fazla hekim ifade ederken, daha sonra hemşire ve ebeler gelmekteydi.Eğitim sonrası mama önerdiğini ifa de edenlerin sayısı anlamlı olarak düştü. Çalışmanın yapıldığı bölümlerin çoğunda mama markası yazılı,tablo,büyü me eğrisi vs.vardı. Sağlık personelinde markalı hediye(kalem vs)vardı. Bölümlerin yarıya yakın kısmında annelere sağlık personeli tarafından mama numuneleri veriliyordu.Çoğunda bağış mamalar kullanılıyordu. -73-
Özet (Çeviri)
SUMMÂRY Breast milk is the most appropriate nutrient for infants to maintain a healthy life and continue growth. Breast feeding is of particular importance for infants especially in the first 4 to 6 months after birth. Some features of the health care personnel, in particular information, counselling and providing education are very important in prenatal and postnatal care which have a significant role in maintaining breast feeding. This study was designed to evaluate information of the health care person nel on breast miik, breast feeding, Baby Friendly Hospitals and the international Code of Marketing of Breast-milk Substitutes. Data were collected using questionnaire which was prepared by the inves tigator in the light of the literature search.The questionnaire was administered before and after education to physicians, nurses and nurse-midwives from se veral hospitals and centers, including İstanbul Medicine Faculty, SSK Istanbul Training Hospital, SSK Bakırköy Delivery and Mother and Child Diseases Hos pital, Vakıf Guraba Hospital and 16 Mother-Infant Health and Family Plannig Centers. Data were analysed using the percentage test, Student's t-test, and the chi-square test on SPSS statistical program. The study sample included health care personnel who were working in the departments of obstetrics and gynecology, newborns and healtyh children poly clinics and who were required to accept the education to be given. In the departments of the health care personnel an“Observation Form”was filled by the investigator to evaluate compliance with the International Code of Marketing of Breast-milk Substitutes. Most of the nurses and nurse-midwives received an undergraduate nursing program. More then half of the health care personnel had children.A considerable number of them were ignorant about the International Code of Marketing of Bre ast-milk Substitutes. -74-Of the health care personnel the physicians had the highest pre-education average scores, followed by nurses and nurse-midwives. Post-education scores of nurses reached the same average scores as physicians. The number of study subjects who knew of Baby Friendly Hospitals and the international Code of Marketing of Breast-milk Substitutes increased after the given education. Of the health care personnel, the physicians were the first to recommend formula milk before the education, followed by nurses and nurse-midwives. Following education, the number of study subjects who recommended formula milk showed a significant decrease. In most of the services in which the study was carried out there were com mercial charts of tables and growth curves etc. The health care personnel were using things (pen, etc.) given as presents by the commercial firms. In more than half of the services, the health care personnel were providing the mothers with free samples of formula milk and these samples were consumed within these services. 75