Hemodiyaliz uygulanan okul yaş grubu çocukların davranışlarının değerlendirilmesi
The Evaluation behaviors of school age children receiving hemodialysis treatment
  1. Tez No: 70452
  2. Yazar: SELMİN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırma; hemodiyaliz tedavisi uygulanan okul yaş grubu çocukların davranışlarını değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma: Ekim 1996-Ekim 1997 tarihleri arasında, İ.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi, İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Özgözükara Hemodiyaliz Merkezi ve Ata Hemodiyaliz Merkezine tedavi amacıyla gelen 30 vaka ve bu ünitelerin bulunduğu hastanelerdeki sağlam çocuk polikliniği tarafından izlenen 30 kont¬ rol olmak üzere toplam 60 okul yaş grubu çocuk üzerinde gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografık ve hastalık özelliklerini sorgulayan görüşme formu ile hasta ve kontrol gruplarının sorun davranışlarını belirleyen CBCL/4-18“Çocuk dav¬ ranış değerlendirme ölçeği”(Child Behavior Check List)'nin somatik sorunlar, anksiyete/depresyon, sosyal sorunlar ve sosyal içe dönüklük alt testleri kullanıldı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde“yüzdelik”ve“ki-kare testi”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was designed to evaluate behaviors of school- age children receiving hemodialysis treatment. The study included 30 patients who received hemodialysis in istanbul Medical Faculty of istanbul University, Cerrahpaşa Medicine Faculty of istanbul University, Özgözükara Hemodialysis Center and Ata Hemodialysis Center, betvveen October 1996 and October 1997. A total of 30 healthy school- age children who were monitored by the pediatric departments of the abovementioned institutions were included as controls. Data on sociodemographic and disease features were obtained using a questionnaire prepared by the author. AH participants were administered the subscales of Child Behavior Checklist/4-18 (CBCL) to determine problem behaviors of children, including somatic problems, anxiety/depression, social problems and withdrawn aggressive behavior. Statistical analysis were made using percentage and chi-square tests.