Hemodiyaliz tedavisi alan kadınların beden imgelerinin yaşam niteliğine etkisi ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişki
The effect of body images on the quality if life of women receiving hemodialysis treatment and the relationship between their perceived social support
- Tez No: 704561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan kadınların beden imgelerinin yaşam niteliğine etkisi ile algıladıkları sosyal destek arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı tipte kesitsel olarak yapılmıştır. Çalışma, Mart - Temmuz 2021 tarihleri arasında, Bingöl İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı tüm hemodiyaliz ünitelerinde, diyaliz tedavisi alan 85 kadın hasta ile yürütülmüştür. Veriler, ''Hasta Tanıtım Formu“, ''Beden İmgesinin Yaşam Niteliğine Etkisi Ölçeği”ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği" kullanılarak bireyler ile yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin istatistik analizi için SPSS 22,0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive cross-sectional study in order to determine the relationship between the effect of body images on quality of life and perceived social support of women receiving hemodialysis treatment. The study was conducted with 85 female patients receiving dialysis treatment in all hemodialysis units affiliated to the Bingöl Provincial Health Directorate between March and July 2021. The data were collected through face-to-face interviews with individuals using the“Patient Description Form”,“The Effect of Body Image on Quality of Life Scale”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”. SPSS 22.0 program was used for statistical analysis of the data.