Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi gören hemodiyaliz hastalarının diyet posası tüketiminin hastalığının klinik durumu, yaşam kalitesi ve depresyon durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between dietary fiber consumption of hemodialysis patients treated in Trabzon Kanuni Training and Research Hospital with the clinical status of the disease, quality of life and depression status
- Tez No: 749621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma hemodiyaliz hastaların diyet posası tüketiminin antropometrik ölçümler ve bazı kan bulguları arasındaki ilişkinin incelemek, yaşam kalitesi ve depresyon durumu üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde hemodiyalize giren 18-65 yaş arası, 85 diyaliz hastasına Kişisel Bilgiler Formu, Besin Tüketim Kaydı ve Besin Tüketim Sıklığı, Yaşam Kalitesi Ölçeği SF-36 ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanarak yapılmıştır. Analizler SPSS 22 programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to examine the relationship between anthropometric measurements and some blood findings of dietary fiber consumption of hemodialysis patients and to determine the effects on quality of life and depression status. Materials and Methods: It was conducted by applying Personal Information Form, Food Consumption Record and Frequency of Food Consumption, Quality of Life Scale SF-36 and Beck Depression Scale to 85 dialysis patients aged 18-65 years old who entered hemodialysis unit of Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. Analyzes were made using the SPSS 22 program.