Hemiplejik olgularda omuz subluksasyonu ile aksillersinir hasarı arasındaki ilişki
- Tez No: 704566
- Danışmanlar: UZMAN SİBEL MANDIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hemiplejik omuz subluksasyonunda üst ekstremitelerin brakiyal pleksus ve periferik sinirleri zarar görebilir. Bu çalışma, omuz subluksasyonu ile aksiller sinir yaralanması arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamıştır. Yöntem: Çalışmaya 60 inme hastası dahil edildi. Motor ve kas tonusunu değerlendirmek için sırasıyla Brunnstrom Skalası ve Ashworth Skalası kullanıldı. Fugl-Meyer Skalası ve İnme Bozukluğu Değerlendirme Seti ile fonksiyonel değerlendirme yapıldı. Ön-arka omuz röntgeninde omuz subluksasyonunu derecelendirmek için Van Langenberghe yöntemi kullanıldı. Normal ve hemiplejik tarafların aksiller sinirlerinin latansları ve amplitüdleri elektromiyograf kullanılarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Brachial plexus and peripheric nerves of the upper extremities can be damaged in hemiplegic shoulder subluxation. This study aimed to determine the relationship between shoulder subluxation and axillary nerve injury. Methods: Sixty patients with stroke were included in the study. The Brunnstrom Scale and the Ashworth Scale were used to evaluate the motor and muscle tone, respectively. Functional evaluation was performed with the Fugl–Meyer Scale and the Stroke Impairment Assessment Set . The Van Langenberghe method was used to grade shoulder subluxation on anterior-posterior shoulder X-ray. Latencies and amplitudes of the axillary nerves of the normal and hemiplegic sides were compared using electromyographs.