Reyhanlı-Kumlu bölgesi topraklarının bor durumunun belirlenmesi
Determination of boron status of the lands of Reyhanli-Kumlu region
  1. Tez No: 704574
  2. Yazar: KEREM AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Hatay Reyhanlı-Kumlu bölgesi topraklarının bazı fiziksel, kimyasal özellikleri ile yarayışlı bor durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Hatay ili Reyhanlı-Kumlu bölgesi topraklarını temsil edecek şekilde 0-20 ve 20-40 cm derinliklerinden ve 40 ayrı noktadan olmak üzere toplamda 80 toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini ve yarayışlı bor durumunun belirlemek için pH, bünye, katyon değişim kapasitesi (KDK), değişebilir katyonlar (DK), kireç, organik madde ve yarayışlı bor değerleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; toprakların kil içerikleri %15.84-76.56; kum içerikleri %0.72-51.44; silt içerikleri %16.72-47.28; pH içerikleri 6.86-8.44; toplam tuz içerikleri %0.007-0.070; kireç içerikleri %2.71-64.23; organik madde içerikleri %0.40-2.89; KDK içerikleri 26.43-91.13 me/100 g; Na içeriği 0.21-4.51 me/100 g; K içeriği ise 0.59-5.81 me/100 g ve yarayışlı Bor içerikleri 0.07-1.76 ppm arasında bulunmuştur. Sonuç olarak, çalışma alanı topraklarında yarayışlı bor içeriği tüm çalışma alanı topraklarında %78'in üzerinde az ve çok az düzeyde belirlenmiş olup toprakların yarayışlı bor içeriğinin yetersiz olduğu ve bundan dolayı bor gübrelemesi yapılması gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some physical and chemical properties and available boron status of the soils of Hatay Reyhanlı-Kumlu region. For this purpose, a total of 80 soil samples were taken from 0-20 and 20-40 cm depths and 40 different points to represent the soils of Hatay province Reyhanlı-Kumlu region. In the soil samples taken, pH, texture, cation exchange capacity (CEC), exchangeable cations (EC), lime, organic matter and available boron values were determined to determine some physical and chemical properties of the soils and the available boron status. According to the research results; clay content of the soils is 15.84-76.56%; sand contents 0.72-51.44%; silt contents 16.72-47.28%; pH contents 6.86-8.44; total salt contents 0.007-0.070%; lime contents 2.71-64.23%; organic matter contents 0.40-2.89%; KDK contents 26.43-91.13 me/100 g; Na content 0.21-4.51 me/100 g; The K content was found to be between 0.59-5.81 me/100 g and the available boron content was between 0.07-1.76 ppm. As a result, the available boron content in the soils of the study area was determined at a low or very low level over 78%in the soils of the study area, and it was observed that the available boron content of the soils was insufficient and therefore boron fertilization was required.