İntraartiküler kalkaneus kırıklarının statik ve dinamikplantar basınçlar üzerine etkileri
The effects of intraarticular calcaneal fractures on static anddynamic plantar pressures
  1. Tez No: 704597
  2. Yazar: HAKAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş: Günümüzde endüstüriyelleşmenin artmasıyla birlikte kalkaneus kırığı görülme sıklığı artış göstermektedir. Kalkaneus kırıkları genç erişkin ve orta yaşlarda daha sık görüldüğünden önemli ekonomik etkileri olabilmektedir. Bu tek merkezli çalışmamızda intraartiküler kalkaneus kırığı geçirmiş hastaların iyileşme sonrası dönemde pedobarografik ölçümler ile kırığın statik ve dinamik plantar basınçlar üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde, 2013-2020 yılları arasında takip ettiğimiz, intraartiküler kalkaneus kırığı nedeniyle tedavi görmüş, kırığı üzerinden en az 12 ay geçmiş 35 olgu (26 erkek, 9 kadın) değerlendirildi. Erkeklerin ameliyat esnasındaki yaş ortalaması 49,4 ± 12,3 iken kadınların 47,3 ± 10,9 idi. Bu hastaların demografik verileri, travma ile ilgili direkt grafi ve BT görüntüleme bulguları, çalışma kapsamında yapılan kontrol muayene bulguları ve pedobarografi cihazı ile ölçülen statik ve dinamik plantar basınç parametreleri kaydedildi. Hastalara ait demografik, radyolojik, klinik ve pedobarografik ölçüm verilerini içeren 57 parametre değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Today, with the increase in industrialization, the frequency of calcaneal fractures is increasing. Since calcaneal fractures are more common in young adults and middle ages, they can have important economic effects. In this single-center study, we aimed to examine the effects of the fracture on static and dynamic plantar pressures by pedobarographic measurements in the post-healing period of patients who had an intra-articular calcaneal fracture. Materials and method: In our clinic, 35 cases (26 men, 9 women) who were treated for intra-articular calcaneal fractures between 2013 and 2020, at least 12 months after the fracture and followed up, were evaluated. While the mean age at the time of surgery was 49.4±12.3 for men, it was 47.3±10.9 for women. Demographic data of these patients, direct radiography and CT imaging findings related to trauma, control examination findings performed within the scope of the study, and static and dynamic plantar pressure parameters measured by pedobarography device were recorded. 57 parameters including demographic, radiological, clinical and pedobarographic measurement data of the patients were evaluated.