كتاب شرح الشمائل النبوية لمحمد بن صلاح اللّاري دراسة وتحقيق ( من الصحيفة 1-51)
Muhammed B. Salah El Lârîn'nin Şerhu Şemâili'n Nebeviyye adlı eserinin tahkik ve tahlili
  1. Tez No: 704606
  2. Yazar: ALMAHDI MANSOUR ALMAHDI AL SHAREEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HUSAM ANIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Hadis ilmi peygamber (SAS)'in sünnetini tahrif ve tebdilden korumak için geliştirilmiş olması açısından büyük bir öneme sahiptir. İslam ümmeti hadis ilmini isnat ile aktarmıştır ve bu isnatla sahih hadisleri zayıf hadislerden ayırmışlardır. Hadis ilmi olmasaydı sahih ile mevzu hadisler birbirinden ayırt edilemez ve peygamberin kelamı başkalarının kelamı ile karışırdı. Hadis ilmi, Müslümanları Peygamber (SAS)'in söz ve fiillerinde, sıfatlarında, ahlâkında ve davranışlarında örnek almalarına ulaştırır, zihinleri ve ilmî kitapları hurafe ve İsrailiyattan korumaya yardımcı olur Bu araştırmanın önemi, eş-Şemâ'ilü'n-Nübüvve kitabının yazarı ve hadis ilminin en büyük imamlarından biri olan İmam Tirmizî'nin konumundan kaynaklanmaktadır. Peygamber (SAS)'in hayatı ve sıfatlarının okunup araştırılması kalpte Peygamber sevgisini ve Cenâb-ı Hakk'ın emirlerine uymayı arttırır ki bu da ancak O'nu tanımakla olur. İmam Muslihuddin el-Lari'nin Şerhü'ş-Şema'ilü'n-Nebeviyye kitabının tahkiki iki sebepten dolayı önemlidir: Bunlardan biri bu eserin müellifinin âlim, muhakkik, sika, faziletli, idrakı çok, geniş ilmiyle bize farklı alanlarda birçok eser bırakmış olan el-Lârî olmasıdır. Diğeri ise, lügat, hadis ve rivayet ilimlerindeki tahlil ve denetimi ile öne çıkan şerhidir.Şerhu Şemâili't-Tirmizî lil İmam Muslihuddin adlı bu risale, bir araştırma ve tahkik çalışmasıdır. Çalışma, konuyu seçme nedenini ve konunun önemini açıkladığım bir Giriş ile iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci Kısım dört bölümden oluşu : Birinci Bölüm'de imam Tirmizî'nin hayatı ele alındı. İsmi, nesebi, doğumu, yaşamı ve ulemanın ona övgüleri, hocaları ve vefatı zikredildi .İkinci Bölüm'de eş-Şemâ'ilü'nNübüvve kitabının yazarına nisbeti, kitabın konumu, âlimlerin övgüleri, müellifin yöntemi ve kaynakları belirtildi .Üçüncü Bölüm'de, İmam Muslihuddin el-Larî'nin adı, nesebi, doğumu, yaşantısı, ilmi etkileri, âlimlerin ona övgüleri ve ölümü zikredildi .Dördüncü Bölüm'de eş- Şemâil kitabı, bu kitabın ismi, müellife nisbeti, mahtut nüshaları ve bu nüshaların görselleri ele alındı . Risâlenin beş Bölüm'e ayrılan İkinci Kısmı, Şerhü'ş-Şemâ'il kitabının incelenmesidir. Birinci Bölüm, peygamberlik mührü hakkındadır ,İkinci Bölüm, Resûlullah (SAS)'in mübarek kılları hakkındadır ,Üçüncü Bölüm, Resûlullah (SAS)'in yürüyüşü hakkındadır . Dördüncü Bölüm, Resûlullah (SAS)'in yaşlılığı (saçlarının) ağarması hakkındadır .Beşinci Bölüm, Allah Resulü (SAS)'in kına kullanması hakkındadır ,Risale ayet, hadis, âsâr ve Arap şiiri fihristleriyle son bulmuştur. Araştırmada şu metodu izledim: Mahtût nüshaları karşılaştırdım; çalışmamızda ismi geçen şahsiyetlerin biyografilerini ele aldım; Hadis ve Hadis Usulü kurallarına dikkat çekerek riayet ettim; orijinal kaynaklara atıfta bulundum ve bilimsel araştırmanın kurallarını uyguladım .Çalışmamız ha hizmete vesile olmasını dilerim. Tevfik Allah'tandır.
Özet (Çeviri)
The sciences of hadith are of great importance as it was developed to preserve the Prophetic Sunnah from distortion and alteration, and the Islamic nation transmitted the Prophet's hadith with isnads, and distinguished them from the correct ones with them. The science of hadith leads to a good emulation of the Prophet - may God's prayers and peace be upon him - in words and deeds, attributes, morals and dealings, and leads to the preservation of minds and scientific books from myths and Israelites . And the importance of this research stems from the position of Imam Al-Tirmidhi, the author of the book Al-Shama'il Al-Nabawiyyah, and he is one of the great imams in the science of hadith, and studying the biography of the Prophet - may God's prayers and peace be upon him- and his attributes increases the heart's love for the Prophet - may God's prayers and peace be upon him - and in compliance with the command of God Almighty and following him And that is only by getting to know it . The importance of this study is clear from the fact that it stems from the investigation of the book Sharh al-Shama'il al-Nabawiyyah of Imam Musleh al-Din al-Lari, which was distinguished by two advantages. And the other feature is related to his explanation, which was characterized by analysis, control and diversity in the sciences from language to hadith and narrations . This treatise, tagged with (Sharh Shamael al-Tirmidhi of Imam Musleh al-Din al-Lari) - study and investigation, includes an introduction in which I explained the reason for choosing the topic, the importance of the topic, and my methodology in investigation. Al-Tirmidhi, so I mentioned his name, lineage, birth and upbringing, and the scholars' praise of him and his elders, then his death, and the second chapter was in the definition of the book Matn Al-Shama'il AlNabawiya, in which I mentioned the book's relation to its author, the position of the book, the scholars' praise of him and the author's approach to it and its sources, and the third chapter came by introducing Imam Musleh Al-Din Al-Lari So I mentioned his name, lineage, birth, upbringing, scientific effects, the scholars' praise for him and his death. And the fourth chapter was a description of the explanation of the book Al-Shama'il, its name and its affiliation to the author, and a description of the written copies, and the manuscript images. The Messenger of God - may God bless him and grant him peace - and the third is what came in the dismounting of the Messenger of God - may God's prayers and peace be upon him, and the fourth is what came about the graying of the Messenger of God - may God's prayers and peace be upon him, and the fifth is what came in the pigmentation of the Messenger of God - may God's prayers and peace be upon him, and the message was concluded with indexes of verses, hadiths and effects and Arabic poems. My approach in the investigation was transcription and contrast between the written copies and the translation of the figures and figures who appeared in the research, and I adhered to the rules and origins of hadith, and reference to the original sources, and I followed the rules and origins of scientific research . The study concluded with a number of results, the most prominent of which was that the book Sharh Al-Shama'il by Muslih Al-Din Al-Lari was one of the best explanations that have reached us due to its excellent explanation, analysis and linguistic tracking, as well as its division of the Prophetic hadiths in terms of their degrees between the correct, the good and the weak.