كتاب الزُّجاجة البِلَّوريَّة شرحُ قصيدة الخَمريَّةلمُحَمَّد زين العابدين بن مُحَمَّـد الغَـمْريِّ سِبْـطِ المَرصَفِيِّ(ت: 966هـ)[دراسةً وتحقيقاً]
Muhammed Zeynü'l-Âbidîn bin Muhammed el Gamrî Sıbtı'l-Marsafî'nin (Ö.H. 966) 'Kitabu'z-Züccaceti bi'l-Levriyye Şerhu Kasidetü'l-Hamriyye' adlı eseri [Araştırma ve tahkik]
- Tez No: 777125
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
el-Hamriyye şiiri, Sufilerin ilahî aşk diye tabir ettikleri el-hamriyyât şiirleri türünün en ünlü ve en büyük şiirlerden biri olarak kabul edilir. Bu tarzın kurucusu olarak kabul edilen yazar -İbnu'l-Fârid- es-Sababet (kuvvetli sevgi) ile el-Hamr (şarap) kelimesinin anlamını meczetmiştir. Onun nezdinde şarap, ilahi aşkın sembolüdür. Sarhoşluk, sevgiliye duyulan aşk ve hasretten müride gelen hayrettir. Bu şiirin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok açıklaması vardır: Sıbtı'l-Marsafî'nin“Kristal Şişenin Kitabı”isimli şerhi, Muhammed Zeynü'l- bidîn bin Muhammed el Gamrî Sıbtı'l-Marsafî'nin“Kasidetü'l-Hamriyye”sinin şerhidir. Bu çalışma, söz konusu kitabın tahkikinin araştırmacılara ve tasavvuf şiirine ilgi duyanlar için ulaşılır olmasını; aynı şekilde Sıbtı'l-Marsafî ve O'nun şiir yorumlamaya giriş; kelimelerin terimsel ve dilsel açıklamalarını verip Sufilerin nezdindeki anlamlara uygun şerh etmesi; ardından özetleyip faydalarından bahsetmesi gibi yönlerden söz konusu kasideyi yorumlama metodunun tanıtmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The khamriyyah poem is one of the most famous and greatest poems in the Khamryyat(wine poems), or what is called the Sufis“Divine Love”wroted by Ibn Al-Farid who is considered as the founder of this style of poems. He mixed with it the meanings of wine and love, where wine is a symbol of“Divine Love”, and drunkenness is the amazement that afflicts the lover as a result of nostalgia and longing for the beloved. This poem has been explained by many explanations, including: Explanation of Al-Sibt al-Marsafi called The Book of Azzujajah Al-Billawriyyah: an Explanation of the Poem of Al-Khamriya by Muhammad Zain al-Abidin bin Muhammad al-Ghamri, Sibt al-Marsafi (T. 966 AH). The aim of this study was to make the book available to researchers and those interested in Sufi poetry, as well as to introduce Al-Sibt Al-Marsafi, and his approach to commenting on the poem, where he started with an introduction and then explained its vocabulary linguistically and idiomatically according to the Sufi meanings, then he summarized and mentioned the benefits and some notes. The study followed the steps of the historical descriptive approach when studying the author's era and his personal and scientific life, and the scientific method in investigation and commentary in studying the manuscript and attributing what he referred to by returning to the appropriate sources. The most important conclusions of the study: The explanation:“Azzujajah Al-Billawriyyah”contained