Modelling and optimization of harness design and cost analysis using software tools
Yazılım araçları kullanarak kablaj tasarımı ve maliyetanalizinin modellenmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 704614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHRAM LOTFISADIGH, PROF. DR. ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bir kablaj elektriksel gücü, sinyali veya veriyi iki veya daha fazla kaynak arasında ileten kablo ağı veya kablo montajlarına denir. Bir kablaj aynı zamanda, konnektörleri, arkalıkları, iletken telleri, koruyucu kılıfları, branşmanları, metal örgüleri, kablo ceketlerini ve birleştirici kılıfları gibi bazı alt bileşenler içerebilir. Bir kablaj çeşitli materyal ve alt bileşen içerebildiği için gerekli malzemelerin kablaj tasarımı ve imalatı sürecinde belirlenmesi kritiktir. Bu nedenle, uygun bileşenlerin seçimi, standartlar ve veri sayfalarına göz atmak için çok fazla zaman gerektirir. Zaman kayıpları, büyük ölçüde tasarımcıların deneyim düzeyine ve istenilen kablajın karmaşıklığına bağlıdır. Bu araştırmada, kablo demeti tasarımı sırasında zaman kayıplarını azaltmak ve bu arada bileşen seçimlerinde hata riskini azaltmak için yazılım geliştirilmiştir. Bu çalışma, kablaj karmaşıklığı ve tasarımcı tecrübesi göz önünde bulundurularak, kablaj tasarım sürecini geliştirmeye yönelik böyle bir girişimin etkilerini ve sonuçlarını özetlemektedir. Deneysel sonuçlara göre, her tasarımcı için projelerde aylık harcanan zaman hesaplanmış ve bir maliyet modeli geliştirilmiştir. Son olarak, hazırlanan yazılımın katkısı değerlendirilmiş ve sonuçlar, bu yazılımın kablaj tasarım ve geliştirme sürecinde, kablaj karmaşıklığı ve kullanıcı deneyimi ne olursa olsun uygulanmasının faydalı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A harness is a cable web or an assembly of cables that transmits electrical power, signals, or information between two or multiple sources. It also may have some other subcomponents such as connectors, backshells, wires, boots, transitions, shields, jackets, and splices. Since a harness may consist of various materials and subcomponents, determining required materials is critical in the harness design and production process. The selection of appropriate components requires an excessive amount of time to browse through standards and datasheets, therefore. Time losses are depending heavily on the designer's experience level and complexity of the ordered harness. In this research, to reduce time losses during harness design and meanwhile reduce the risk of error in component selection software is developed. This study encapsulates the impacts and results of such an attempt to improve harness design process considering harness complexity, user experience. According to experimental results, consumed time on projects per month for each designer is calculated and a cost model developed. Finally, the contribution of prepared software is evaluated and results show that application of this software in the design and development process of harness regardless of harness complexity and user experience is beneficial.