Beyaz şapkalı kültür mantarı (Agaricus bisporus) üretiminin eko-verimliliğinin belirlenmesi
Determination of eco-efficiency of button mushroom (Agaricus bisporus) production
  1. Tez No: 704629
  2. Yazar: HANDAN KAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, beyaz şapkalı (Agaricus bisporus) kültür mantarı üretiminde kullanılan tarımsal girdilerin enerjilerini ve sera gazı emisyonlarını belirleyerek üretimin eko-verimliliğinin saptanması amaçlanmıştır. Beyaz şapkalı kültür mantarı üretimindeki enerji girdi ve çıktılarına bağlı olarak üretimin enerji verimliliği ve sera gazı emisyonu belirlenmiştir. Üretimdeki birincil enerji kaynaklarının kullanımına bağlı olarak da eko-verimlilik saptanmıştır. Beyaz şapkalı kültür mantarı üretiminde, 31,25 kg/m2 mantar verimi için tarımsal enerji girdisi 720,81 MJ/m2 ve tarımsal enerji çıktısı 50,94 MJ/m2 olarak hesaplanmıştır. Enerji oranı 0,07, özgül enerji 23,07 MJ/kg, enerji üretkenliği 0,04 kg/MJ ve net enerji verimi -669,87 MJ/m2 olarak saptanmıştır. Üretimdeki toplam sera gazı emisyonu 65,09 kgCO2-eq /m2 olarak hesaplanmıştır. Ayrıyeten beyaz şapkalı kültür mantarı üretimdeki sera gazı oranı değeri 2,08 kgCO2-eq /kg ve çevresel fiyatlandırma da 32,95 ₺/m2 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed to determine the eco-efficiency of production by determining greenhouse gas emissions and energies of agricultural inputs used in cultivated button mushroom (Agaricus bisporus). Energy efficiency and greenhouse gases emission of production were determined in regard to energy inputs and outputs of button mushroom production. Eco-efficiency was determined in regard to used primal energy sources of production. The results showed that the average yield in button mushroom was 31,25 kg/m2. Agricultural energy inputs and outputs were calculated 720,81 MJ/m2 and 50,94 MJ/m2, respectively. The energy output/input ratio, specific energy, energy productivity and net energy were determined as 0,07, 23,07 MJ/kg, 0,04 kg/MJ and -669,87 MJ/m2, respectively. Total GHG emission was calculated as 65,09 kgCO2-eq /m2 for button mushroom production. Additionally, GHG ratio value and environmental prices was calculated as 2,08 kgCO2-eq/kg and 32,95 ₺/m2, respectively in button mushroom production.